Jedyne takie miejsce. Stolica polskiej komedii - Lubomierz

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 13:10
Lubomierz to jedno z najmniejszych i najstarszych miast w województwie dolnośląskim. Mieszka tu - według danych GUS z 31 grudnia 2019 roku - około dwóch tysięcy osób. Miasto znane jest z filmu "Sami swoi" oraz Festiwalu Filmów Komediowych.
Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu
Muzeum Kargula i Pawlaka w LubomierzuFoto: PAP/Olga Gajewska/Alamy Stock Photo

Posłuchaj
38:46 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_03_13 PR1_09_10_21_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Jedyne takie miejsce. Stolica polskiej komedii - Lubomierz - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
38:45 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_03_13 PR1_10_12_43_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Jedyne takie miejsce. Stolica polskiej komedii - Lubomierz - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
37:40 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_03_12 PR1_11_10_19_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Jedyne takie miejsce. Stolica polskiej komedii - Lubomierz - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

   

Początki miasta wiążą się z usytuowaniem w XII wieku osady na szlaku handlowym łączącym Zgorzelec z Pragą. Jej pozostałością jest charakterystyczny układ przestrzenny z podłużnym rynkiem. W późniejszym okresie zlokalizowano tu klasztor sióstr benedyktynek, ufundowany przez Juttę z Lubomierza, założycielkę zakonu. Lubomierz był jego własnością w latach 1278-1810. Prawa miejskie otrzymał w 1291 roku od księcia Bolka I Surowego. 

Roman Czejarek Zamek Książ 1200.jpg
"Jedyne takie miejsce"

Miasto znane jest przede wszystkim z planu zdjęciowego do filmu "Sami swoi". 13 lipca 1996 roku otwarto w Lubomierzu Muzeum Kargula i Pawlaka, a od 1997 roku odbywa się tu Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. W mieście znajduje się pomnik Kargula i Pawlaka. W Lubomierzu kręcono również m.in. trzecią nowelę filmu "Krzyż Walecznych" (reż. Kazimierz Kutz), a także kilka scen do serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów" (reż. Bogusław Wołoszański).

"Sami swoi"

Naszą wycieczką po Lubomierzu zaczęliśmy - a jak! - od Muzeum Kargula i Pawlaka, które funkcjonuje w dawnym Domu Płócienników, budynku pochodzącym z XVI wieku. - Wszyscy, którzy tu przyjeżdżają muszą sobie zrobić zdjęcie z figurami Kargula i Pawlaka, które stoją przed muzeum - Kargul z sierpem, którym pociął koszule a Pawlak z garnkami, które potłukł - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Bogusław Chrzan, dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury. 

W muzeum - po którym oprowadził nas przewodnik Bogdan Ciereszko - zgromadzone są pamiątki związane z komedią Sylwestra Chęcińskiego, przede wszystkim rekwizyty wykorzystane przy kręceniu filmu. Wśród nich m.in. karabin, z którego zamek wylata, granat do świątecznego ubrania i fragment płota, przy którym kłócili się bohaterowie. A także umowa z dublerem Władysława Hańczy - Józefem Jakubowskim oraz pierwsza kopia "Samych swoich", z której film był odtwarzany podczas prapremiery w 1967 roku.
. 

Jak wyglądały kulisy serialu "Sami swoi"? Kto z kim pokłócił się na planie? Z jakiego powodu kilka głównych postaci miało podłożone głosy (były zdubbingowane)? Dlaczego jedną scenę powtarzano kilkadziesiąt razy, choć była wcześniej dobrze nagrana? Rąbka tajemnicy w radiowej Jedynce uchylił Dariusz Koźlenko, autor książki "Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów". - Zainteresowało mnie to, że rywalizacja miała miejsce nie tylko w filmie, między rodzinami Kargula i Pawlaka, ale także w realnym życiu, na planie - wskazał.

Nie tylko "Sami swoi"

O mieście opowiedział nam Marek Chrabąszcz, burmistrz Lubomierza. - Turyści kojarzą Lubomierz przede wszystkim z "Samych swoich". Jak tu do nas przyjeżdżają, to szukają elementów z filmu - powiedział. - W 2020 roku wszystkie muzea odnotowały spadek, a u nas poszło w górę. W czasie kiedy poluzowano obostrzenia byliśmy świeżo po remoncie, było nas widać wszędzie, i w telewizji, i w radiu, także były tłumy - wyjaśnił.

Podczas naszej wizyty w Lubomierzu odwiedziliśmy również barokowy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa oraz przylegające do niego zabudowania poklasztorne. - To jest świadectwo dawnej świetności Lubomierza - podkreślił przewodnik Zbigniew Rotkiewicz, który przytoczył w radiowej Jedynce historię świątyni. 

- Ołtarz jest wyjątkowy, jedyny w Polsce. Umieszczone są w nim gabloty, w których są bardzo cenne relikwie. To kompletne szkielety świętych, od stóp do głów. Zostały one sprowadzone przez benedyktynki w XVIII wieku prosto z rzymskich katakumb po to, by podnieść rangę tego miejsca, przyciągnąć pielgrzymów. Do niedawna sami nie zdawaliśmy sobie sprawy z wartości tych relikwii - przyznał Rotkiewicz.

Ostatnim naszym przystankiem była Zapora Pilchowice, druga co do wysokości (po Solinie) zapora wodna w Polsce. Opowiedział nam o niej Mariusz Łaboń, szef Biura Utrzymania Elektrowni Wodnych Tauron Energia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadził: Roman Czejarek

Data emisji: 13.03.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Z wizytą na zamku w Gołuchowie. "To prawdziwa szkatuła skarbów"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 14:28
W Gołuchowie mamy Francję, Włochy i Hiszpanię przeniesione do Polski, a sam zamek jest jak skopiowany znad Loary. W jego wnętrzach znajdują się natomiast niezwykłe zbiory zgromadzone w XIX wieku przez Izabellę Elżbietę z Czartoryskich Działyńską. Także tutaj kręcono takie produkcje jak "Królowa Bona" oraz "Akademia Pana Kleksa". "Jedyne takie miejsce" zaprasza w kolejną niezwykłą podróż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" szlakiem otwartych Muzeów Narodowych

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 13:35
Podczas audycji odwiedzaliśmy otwarte po długiej przerwie Muzea Narodowe w kilku miastach Polski. Byliśmy w Muzeum Narodowym w Warszawie, by porozmawiać m. in. o nowo otwartej Galerii Sztuki Starożytnej, zajrzeliśmy do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie trwają przygotowania do pandemicznej wystawy "BYpass", a także do Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie na widzów czeka wiele atrakcji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce". Frombork – gród Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 13:00
W szkole uczymy się, że zatrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. A czy wiemy o nim coś więcej? Jaki Mikołaj Kopernik był prywatnie? Dlaczego był samotnikiem i czemu z publikacją swoich badań zwlekał prawie do samej śmierci? Czy zobaczył przed śmiercią swoje dzieło? Na te pytania odpowiadamy w kolejnej audycji z cyklu "Jedyne takie miejsce"
rozwiń zwiń