"Jedyne takie miejsce": witamy wiosnę w lesie w okolicach Celestynowa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 09:10
Zima, przynajmniej ta astronomiczna i meteorologiczna, za nami, więc sprawdzimy, co robią zwierzęta na wiosnę. Mimo nawrotu niewielkiego mrozu razem z leśnikami obserwujemy przygotowania natury do kolejnej pory roku. "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Celestynów i tamtejsze Centrum Edukacji Leśnej. W trakcie audycji powitaliśmy astronomiczną wiosnę, a razem ze słuchaczami rozpoznawaliśmy głosy ptaków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

skowronek 1200 shutter.jpg
Wiosna tuż, tuż... Które ptaki ją zwiastują?

Róża Brytan edukatorka, leśnik, zwraca uwagę, że jako jedna z pierwszych kwitnie leszczyna. Na gałązkach są już ciemno bordowe pączki. - Myślę, że leszczyna poradzi sobie z panującą dziś ujemną temperaturą - mówi. Zaznacza, że w tym roku mamy klasyczne przedwiośnie, bo ostatnimi czasy zazwyczaj zima gładko przechodziła w bardzo ciepłą wiosnę. W tym roku przyroda ma czas, żeby spokojnie przejść ze spoczynku zimowego w wiosenny rozwój. Przyleciały już niektóre ptaki, w tym żurawie, a także nieliczne jeszcze bociany. Poleca trasy edukacyjne m.in. goździkowe bagno (nazwa nie pochodzi od kwiatów goździków), gdzie jest niewielkie torfowisko. Mimo mrozu kwiatki wypuścił wawrzynek wilczełyko, bo on kwitnie dość wcześnie i dopiero później wypuszcza liście.


Posłuchaj
38:31 2021_03_20 09_08_57_PR1_jedyne_takie_miejsce.mp3 Witamy wiosnę w lasach koło Celestynowa cz. 1 (Jedyne takie miejsce/jedynka)

Posłuchaj
39:43 2021_03_20 10_12_078_PR1_jedyne_takie_mijsce.mp3 Witamy wiosnę w lasach koło Celestynowa cz. 2 (Jedyne takie miejsce/jedynka)

Posłuchaj
38:58 2021_03_20 11_08_55_PR1_jedyne_takie_miejsce.mp3 Witamy wiosnę w lasach koło Celestynowa cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

 

#JedyneTakieMiejsce ‪9:00-12:00‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ 🔸 Zima za nami - sprawdzimy dzisiaj zatem, co robią zwierzęta na wiosnę...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Sobota, 20 marca 2021

Kamil Żołądek oprowadza słuchaczy po Centrum Edukacji Leśnej i opowiada o sowach. Swoją opowieść obrazuje odgłosami tych ptaków. Mówi również o ptakach, które już odleciały i tych, które wchodzą w okres godowy, np. szpakach. - Dzięcioły nawołują partnerki, pukając dziobem w drzewo - mówi.

Justyna Milewska, edukatorka, przyznaje, że leszczyna i wawrzynek są dla leśników zwiastunami wiosny. Wyjaśnia, dlaczego niektóre rośliny tak wcześnie kwitną. - Las to miejsce, w którym wszyscy ze sobą walczą o światło i wodę - mówi. Dlatego kwiaty zakwitają, zanim drzewa wypuszczą liście i ograniczą ilość światła, które dociera do ściółki. Nie poleca zrywania kwiatów. - One są nietrwałe, a część jest trująca, tak jak wspomniany wawrzynek - podkreśla.

Nadleśniczy Artur Dawidziuk oprowadza po Centrum Edukacji Leśnej i pokazuje makietę lasu w różnych porach roku. Wyjaśnia, że lasy celestynowskie są w dość szczególnym miejscu. To czoło wydmy, częściowo zalesionej, a w dole mokradła. Zachęca do spacerów i jazdy na rowerze po licznych ścieżkach. Przyznaje, że największym problemem lasów są śmieci zostawiane przez pseudoturystów, a także mieszkańców okolicznych miejscowości. - Wiosna pokaże nam tych śmieci więcej, bo stopnieje śnieg - mówi.

Tomasz Gruba, leśniczy, opowiada, co na wiosnę słychać u ssaków. W celestynowskich lasach można spotkać łosia, sarnę, już rzadziej dzika, coraz więcej jest jeleni, są lisy, borsuki, gryzonie, łasice, kuny, zaczynają się budzić jeże. W najbliższym czasie będą się rodziły dziki, zające, niektóre ptaki wysiadują jaja. Apeluje o to, żeby - jak spotkamy w lesie małe zwierzątko - pod żadnym pozorem nie zbliżać się i nie zabierać go. - Te zwierzęta są pod czujną opieką swoich matek i wrażenie, że to jest opuszczone zwierzę, jest mylne - podkreśla. Jeżeli wokół takiego malucha dorosłe zwierzę wyczuje zapach człowieka, to może porzucić potomstwo, a ono samo nie da sobie w lesie rady.

Czytaj także:

Posłuchaj dołączonych dźwięków.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Róża Brytan (edukatorka, leśnik), Kamil Żołądek (leśnik, ornitolog), Justyna Milewska (ekspertka od edukacji przyrodniczej), Artur Dawidziuk (nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów), Tomasz Gruba (leśniczy)

Data emisji: 20.03.2021 

Godzina emisji: 9-12

ag

Czytaj także

Pierwszy dzień wiosny w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 07:01
Witamy długo wyczekiwaną, radosną i ożywczą wiosnę! W Polskim Radiu Dzieciom świętujemy jej nadejście. Z okazji pierwszego dnia wiosny przygotawliśmy specjalne audycje i mnóstwo ciekawostek. Posłuchajcie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek astronomicznej wiosny. Dni będą coraz dłuższe, warto spojrzeć w niebo

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 14:44
W środę 20 marca o godz. 22.58 rozpocznie się astronomiczna wiosna, która potrwa do 21 czerwca. Od tej pory dni będą coraz dłuższe. Na wiosennym niebie można dostrzec ciekawe zjawiska astronomiczne, m.in. planety i widowiskowe zbliżenia Księżyca do jasnych planet i gwiazd.
rozwiń zwiń