"Jedyne takie miejsce": śladami tajemniczego Zakonu Templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 13:05
Czy czeka nas archeologiczna sensacja? Skąd wziął się przesąd o piątku trzynastego? Podczas audycji "Jedyne takie miejsce" poszliśmy polskimi śladami tajemniczego Zakonu Templariuszy. Już wiemy, że 700 lat temu dotarli także na nasz teren!
Jedyne takie miejsce tropami Templariuszy
"Jedyne takie miejsce" tropami Templariuszy Foto: PR

Zamek w Krasiczynie.jpg
"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Przemyślu i na Zamku w Krasiczynie

Przed rozwiązaniem zakonu, kiedy wielu templariuszy poniosło śmierć przez spalenie na stosie, w tym wielki mistrz Jakub de Molay i 54 innych dostojników zakonnych (oskarżono ich o rzekomą herezję), zbudowali swoje zamki i komandorie. Może to u nas jest schowany ich zaginiony, legendarny skarb?

Tajemnice Zamku Joannitów w Łagowie

Mimo nacisków pasjonatów i poszukiwaczy skarbów naukowcy poddają w wątpliwość informację, że Łagów był pierwotnie własnością templariuszy. W roku 1299 miejscowość należała do panów brandenburskich. 15 kwietnia trzej margrabiowie Otto, Konrad i Henryk sprzedali swoją część majątku jako zadośćuczynienie win rycerzowi Albertowi von Klepitz (Klepicz) i jego najbliższym.


Posłuchaj
35:47 2021_04_24 09_10_07_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce": śladami tajemniczego Zakonu Templariuszy cz. 1 (Jedynka)

Posłuchaj
32:57 2021_04_24 10_12_16_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce": śladami tajemniczego Zakonu Templariuszy cz. 2 (Jedynka)

Posłuchaj
31:41 2021_04_24 11_10_15_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce": śladami tajemniczego Zakonu Templariuszy cz. 3 (Jedynka)

   

9 grudnia 1347 r. margrabia Ludwig zastawił Łagów obok innych dóbr Zakonowi Joannitów za 400 grzywien srebra.

Znakiem Zakonu Templariuszy był czerwony krzyż na białym tle. - Czyli tzw. krzyż maltański, jest on też herbem miejscowości, więc charakterystycznym logotypem tej okolicy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Rutkowski, regionalista. - Krzyż maltański wziął się stąd, gdyż w pewnym czasie Templariusze mieli swoją siedzibę na Malcie i Rodos - dodał. 

Kaplica w Chwarszczanach 

Kaplica templariuszy w Chwarszczanach konsekrowana została w 1280 r. Zakonnicy wznieśli ją w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się mniejsza świątynia romańska. Pod koniec XIII wieku właśnie tutaj mieściła się stolica wschodnioeuropejskiej prowincji zakonu. Dzisiaj wpisana jest na listę najważniejszych zabytków architektury na terenie Polski. 

Prowadzone są też badania archeologiczne. Pierwsze miały miejsce w 2004 r. Wówczas ratowano m. in. mury świątyni, które zaczęła niszczyć wilgoć. Obniżono wówczas teren wokół kaplicy, odsłaniając poziom, na którym została wybudowana przez Templariuszy w XIII w.

"Zakon cieszył się prestiżem"

Templariusze przybyli w te okolice? - Coraz więcej wiemy, dlaczego tutaj przybyli. Było to związane z tym, że Zakon Templariuszy cieszył się prestiżem, miał powiązania z dyplomacją europejską, był zakonem ponadnarodowym - wyjaśnił Przemysław Kołosowski, archeolog, historyk. - Książęta sprowadzali zakonników, którzy tworzyli swoje siedziby i na pograniczach, peryferiach co wydawało się, że będzie gwarantowało nietykalność tych miejsc. Templariusze oczywiście bardzo chętnie przyjmowali wszelkiego rodzaju nadania i darowizny - informował archeolog. 

Zobacz także: 

***

W "Jedynym takim miejscu" udaliśmy się razem z ekipą archeologów na miejscu wykopalisk koło Torzymia w lubuskiem. Opowiedzieliśmy o ekspedycji Alte Haus Templariusze i Słowianie, a także zajrzeliśmy do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Jarosław Płotkowski opowiedział o  rekonstruktorach machin oblężniczych w Trzcińsku-Zdroju i spotkaliśmy się z jedynym Templariuszem we współczesnej Polsce 

opowiemy o rekonstruktorach machin oblężniczych w Trzcińsku-Zdroju i jedynym Templariuszu we współczesnej Polsce. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Przemysław Kołosowski (archeolog, historyk, badacz średniowiecza), Grzegorz Rutkowski (regionalista), Jarosław Płotkowski (pasjonat historii, Centrum Informacji Turystycznej w Trzcińsku-Zdroju), Joerg von Ameln (Templariusz), Krzysztof Pezda (społeczny opiekun zabytków w powiecie gryfińskim), Magdalena Szymczyk ( Muzeum Pojezierza Myśliborskiego)

Data emisji: 24.04.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans 

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce". Najbardziej tajemnicza wyprawa w dziejach audycji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 14:45
Tym razem w Programie 1 Polskiego Radia zeszliśmy kilkadziesiąt metrów pod ziemię do największego w Europie tajnego systemu podziemnych korytarzy wybudowanych przez Niemców tuż przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej. Zapraszamy na "Jedyne takie miejsce" z Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego i rezerwatu przyrody "Nietoperek". 
rozwiń zwiń