Piknik Naukowy. Jak pracuje się na szczycie Kasprowego Wierchu?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 15:30
- Kasprowy w Polsce jest jeden i tutaj nie ma osób z przypadku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marian Szewczyk, szef Polskich Kolei Linowych Kasprowy Wierch. Na samym jego szczycie, na wysokości 1987 metrów, znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB. Jak wygląda praca w tym niezwykłym miejscu?
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIBFoto: Zbigniew Komorowski / Forum

Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik od wielu lat wspólnie tworzą Piknik Naukowy. W tym roku jest to już 24. edycja. - Nie możemy spotkać się w przestrzeni Stadionu Narodowego, w związku z tym jesteśmy online. Wszyscy ci, którzy chcą doświadczyć tego święta nauki, będą mogli śledzić nasze poczynania naukowe i naśladować je u siebie w domu - relacjonuje w "Jedyne takie miejsce" Patryk Kuniszewicz z Polskiego Radia.

Posłuchaj
12:05 Jedyne takie miejsce/Jedynka - 8.05.2021 Kasprowy Wierch Justyna Żyszkowska z IMGW-PIB przyznaje, że praca w obserwatorium łączy się z dłuższym pobytem na szczycie Kasprowego Wierchu (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

"Czujemy dumę, że tu pracujemy"

A skoro trwa Piknik Naukowy, to udajemy się w Tatry na Kasprowy Wierch, gdzie znajduje się najwyżej położone miejsce pracy w naszym kraju. Właśnie tam w obserwatorium meteorologicznym pracownicy IMGW-PIB badają zmiany klimatu. Niewiele niżej położona jest górna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

- Jeżeli ktoś decyduje się na pracę w PKL czy w IMGW w budynku na górze, który nam towarzyszy, to musi to być decyzja odpowiedzialnie podjęta. Taka osoba musi też mieć konkretne predyspozycje. Łatwo nie jest, ale są też fajne momenty, kiedy czujemy dumę z tego, że tu pracujemy. Poniekąd jako pracownicy PKL i IMGW jesteśmy na siebie skazani, bo co dzień ich dowozimy do pracy i zwozimy kolejką, natomiast my korzystamy z obserwacji meteorologicznych i informacji pogodowych celem podejmowania dobrych decyzji, jeżeli chodzi o bezpieczne funkcjonowanie kolejki - wyjaśnia Marian Szewczyk.

Dyżur na 48 godzin

Justyna Żyszkowska z IMGW-PIB przyznaje, że praca w obserwatorium łączy się z dłuższym pobytem na szczycie Kasprowego Wierchu. - Pracujemy tutaj po 48 godzin, czyli jesteśmy dwa dni. Ja bardzo lubię moją pracę i tutaj przebywać. Na dyżurze nie ma szansy się wyspać, ponieważ w nocy też trzeba wstawać, co godzinę - zdradza nasza rozmówczyni.

Wiele osób zazdrości jednak takiej pracy ze względu na piękne widoki. Bywa również tak, że trzeba uważać.

- Na ogół jeździmy kolejką. Gdy jest silny wiatr albo coś się dzieje i kolejka nie działa, wtedy musimy podejść pieszo albo na ski-tourach. Priorytetem jest bezpieczeństwo, dlatego jeśli uznamy, że warunki są takie, iż jest niebezpiecznie dojść, wtedy nie idziemy. Jesteśmy wówczas w kontakcie z osobą, która już tu jest, ponieważ w obserwatorium zawsze ktoś musi być - tłumaczy Justyna Żyszkowska.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek

Reporterzy: Patryk KuniszewiczPrzemysław Bolechowski

Goście: Marian Szewczyk (szef Polskich Kolei Linowych Kasprowy Wierch) Justyna Żyszkowska (Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB)

Data emisji: 8.05.2021

Godzina emisji: 11.11

DS

Czytaj także

Dobroczynne mokradła. Z wizytą w Parku Narodowym "Ujście Warty"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 21:10
"Ujście Warty" to najmłodszy Park Narodowy w Polsce. Obejmuje ponad osiem tysięcy hektarów terenów podmokłych, m.in. łąk, pastwisk i trzcinowisk. Od kilku lat w tym miejscu realizowany jest program "Bagna są dobre!". Dlaczego tereny podmokłe są tak ważne dla człowieka i klimatu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w Magurskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 19:30
Magurski Park Narodowy to jedna z najbogatszych ostoi fauny leśnej w Karpatach. Ochrona przyrody jest jednym z ważniejszych zadań na tym terenie i ma na celu zachowanie zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy. Na terenie parku można już zaobserwować efekty zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń