Noc Muzeów 2021. Z wizytą w niezwykłym Muzeum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 13:40
Jak Polska długa i szeroka, tak w wielu miejscach naszego kraju odbędzie się dziś Noc Muzeów. Na to wydarzenie czekaliśmy z niecierpliwością. - Muzeum bez zwiedzających jest puste i smutne, dlatego jesteśmy szczęśliwi, że możemy przyjmować zwiedzających - mówią zgodnie muzealnicy. "Jedyne takie miejsce" w ten wyjątkowy dzień udało się z wizytą do Muzeum Warszawy, ale nie tylko…
Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta
Muzeum Warszawy na Rynku Starego MiastaFoto: Tomasz Gzell/PAP

noc muzeów free 1200.jpg
Noc Muzeów 2021. Jakie atrakcje w największych miastach?
Posłuchaj
39:11 2021_05_15 09_09_35_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Z wizytą w niezwykłym Muzeum Warszawy. Cz. 1. (Jedynka/Jedyne takie miejsce)

Posłuchaj
43:25 2021_05_15 10_08_46_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Z wizytą w niezwykłym Muzeum Warszawy. Cz. 2. (Jedynka/Jedyne takie miejsce)

Posłuchaj
39:29 2021_05_15 11_10_18_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Z wizytą w niezwykłym Muzeum Warszawy. Cz. 3. (Jedynka/Jedyne takie miejsce)

Muzeum Warszawy swoją główną siedzibę ma na Rynku Starego Miasta. - Nasza lokalizacja jest bardzo urokliwa. Poza tym, że do muzeum można wejść w jednym miejscu i wyjść w drugim, to też można pogubić się w środku, odkryć różne zakamarki i przenieść się w inną epokę. Jest tutaj w sumie jedenaście kamienic - opowiada Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektor Muzeum Warszawy.

- W zbiorach mamy ponad 300 tysięcy obiektów. Wystawę główną zorganizowaliśmy w ten sposób, że można zobaczyć bardzo dużą część tej kolekcji. Jest to rzadkość w muzeach, ponieważ zwykle wybiera się bardzo niewiele obiektów do pokazywania, natomiast u nas sale, zwane gabinetami, są wypełnione wieloma warszawskimi rzeczami - dodaje Karolina Ziębińska-Lewandowska.

Wiele gabinetów, wiele oddziałów

Gabinetów w Muzeum Warszawy jest 21, wśród nich m.in. Gabinet Syren Warszawskich, Gabinet Sreber i Platerów Warszawskich czy Gabinet Detali Architektonicznych. Jednym z nich jest także Gabinet Ubiorów.

- Najstarszymi ubiorami są fragmenty szat książąt mazowieckich. Warto też spojrzeć w górę, ponieważ w tym gabinecie zachował się przepiękny, oryginalny sufit malowany z polichromią. W tym samym pomieszczeniu znajduje się pierwszy raz wystawiany w muzeum kompletny strój dworzanina Anny Wazówny, czyli liczący sobie 400 lat strój, który wygląda jakby wyszedł spod igły krawca - opowiada Anna Duńczyk-Szulc, zastępczyni dyrektorki ds. kolekcji i rozwoju w Muzeum Warszawy.

Muzeum Warszawy może również pochwalić się tym, że posiada sporo filii, m.in. Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, Muzeum Farmacji, Muzeum Drukarstwa, Korczakianum, Muzeum i Miejsce Pamięci Palmiry oraz Barbakan. Które z nich w trakcie Nocy Muzeów będą czynne? - Praktycznie wszystkie, ponieważ działamy wielotorowo i każdy oddział coś przygotował. Większość z nich można będzie odwiedzić osobiście, oczywiście z zachowaniem limitów bezpieczeństwa, zwiedzić ekspozycje i wyjść w plener, np. na spacer na Pradze i na Woli. Można będzie także wziąć udział w Nocy Muzeów online - zachęca Wojciech Biliński z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Warszawy.

Tegoroczna Noc Muzeów w MW rozpocznie się o godz. 18.00, a zakończy o godz. 1.00.

Decyzja o odbudowie w 1949 roku

Historia Muzeum Warszawy jest niezwykła, ponieważ jeszcze w 1945 roku na Rynku Starego Miasta nie było prawie nic. - Wiemy, co stało się ze Starym Miastem. Mówiąc wprost, po prostu go nie było i zostały tylko ostańce. W 1949 roku podjęto decyzję o odbudowie Starego Miasta w sposób wyjątkowy. Chodziło o rekonstrukcję, która przebiegała dzięki zdjęciom, obrazom i niezwykłej pamięci dyrektorów tego miejsca, którzy w czasie wojny zdawali sobie sprawę, że trzeba będzie odbudować Warszawę (…). Po pięciu latach Stare Miasto zostało oddane i wszyscy myśleli, że jest tak, jak było. To był trud rekonstrukcji - tłumaczy Olaf Kwapis, kierownik Centrum Interpretacji Zabytku, oddziału Muzeum Warszawy.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Noc Muzeów odbywa się również w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. - Muzeum bez zwiedzających jest puste i smutne, dlatego jesteśmy szczęśliwi, że możemy w ograniczonym zakresie i reżimie sanitarnym przyjmować zwiedzających. Swoje drzwi otworzyliśmy w pierwszym możliwym terminie, czyli 4 maja - przyznaje dyrektor Maciej Kluss.

Zwiedzający mogą odwiedzać muzeum w ten weekend w normalnych godzinach, natomiast Noc Muzeów odbędzie się dziś w formie online. - Przygotowaliśmy prezentację, która pokazuje nasze wnętrza nocą. Przedstawiamy miejsca normalnie niedostępne dla zwiedzających, pewne detale i szczegóły, a wręcz zakamarki ekspozycji z XIX i XX wieku. Pokażemy na przykład detale związane z ornamentyką mebli, fotografii czy tajne przejście - dodaje nasz rozmówca.

Kraków zaprasza

Muzeum Narodowe w Krakowie oferuje m.in. kolekcję sztuki starożytnej "Źródła" w odremontowanym Arsenale znajdującym się w ciągu murów miejskich nieopodal słynnej Bramy Floriańskiej. Jej podstawę stanowią zabytki z kolekcji księcia Władysława Czartoryskiego, który pozyskał je w XIX wieku na aukcjach w Paryżu od włoskich antykwariuszy i pośredników w Egipcie.

- Sztuka starożytna ma bardzo szerokie pojęcie, w którym mieści się sztuka egipska, grecka, rzymska, etruska, Italii Południowej i Bliskiego Wschodu. Polecam trasę zwiedzania od prawej do lewej, czyli wokół sali zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Z wcześniejszych lat wiem jednak, że zwiedzający zawsze mają swój własny rytm i często coś ich ciągnie oraz przykuwa uwagę, tj. dla jednych są to sarkofagi egipskie, a inni będą szli od razu na koniec sali, gdzie wyeksponowane są w trochę monumentalny sposób rzeźby rzymskie - przybliża Dorota Gorzelany-Nowak, kuratorka wystawy.

W gablotach można obejrzeć 1060 obiektów, które znajdują się w sali na ponad 500 metrach kwadratowych. Aby móc obejrzeć wystawę, konieczna jest rezerwacja.

Muzeum w Ostródzie

A jak na Noc Muzeów przygotowało się Muzeum w Ostródzie? - Przygotowaliśmy kilka atrakcji, cały czas mając na uwadze, że impreza może odbyć się wyłącznie w reżimie sanitarnym, ale chcielibyśmy, aby jak najwięcej z naszych pokazów odbyło się na dziedzińcu zamku. W związku z tym te obostrzenia nie są tak rygorystyczne. Pragnęlibyśmy pokazać zwiedzającym żołnierzyki PRL-u, co byłoby trochę sentymentalną wycieczką dla osób, które kiedyś zbierały żołnierzyki, natomiast młodzi odbiorcy mogliby zobaczyć, czym kiedyś bawili się ich rodzice, a nawet dziadkowie - mówi dyrektor Adam Marzewski.

Na dziedzińcu odbędzie się także pokaz walk rycerskich, jak i wybijanie okolicznościowych monet. - Największą atrakcją dzisiejszego dnia jest jednak prezentacja skarbu. Po raz pierwszy zamierzamy pokazać ponad setkę dukatów z epoki karolińskiej z czasów Ludwika Pobożnego, które w jakiś sposób zawędrowały na tereny Mazur Zachodnich. Najprawdopodobniej był to trybut, jaki musieli płacić Frankowie wikingom (…). Zaczynamy o godz. 11.00, a zakończymy, kiedy ostatni odwiedzający powie nam "dobranoc", czyli nawet lekko po północy - zdradza dyrektor Muzeum w Ostródzie.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Na Dolnym Śląsku w Dusznikach-Zdroju znajduje się Muzeum Papiernictwa. - Stacjonarnie jesteśmy dzisiaj czynni do godz. 18.00. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie przynajmniej godzinę, a najlepiej dwie. Jeżeli chodzi o Noc Muzeów, postanowiliśmy tym razem i mam nadzieję, że po raz ostatni, zorganizować przedsięwzięcie transmitowane na Facebooku. Będzie to spotkanie pt. "O sztuce i pieniądzach - noc w Muzeum Papiernictwa". W jego trakcie będziemy opowiadali o pieniądzach zastępczych miasta Duszniki-Zdrój, gdzie równo sto lat temu pojawiła się seria kilkunastu banknotów, a na jednym z nich był przedstawiony widok młyna papierniczego - opowiada dyrektor Maciej Szymczyk.

Wrocław - prawie w całości online

We Wrocławiu, podobnie jak w ubiegłym roku, Noc Muzeów odbędzie się prawie wyłącznie online. - Po raz kolejny zapraszamy do muzeów i galerii za pośrednictwem miejskiego portalu wroclaw.pl oraz miejskiego Facebooka. W zeszłym roku ta atrakcja cieszyła się olbrzymią popularnością, dlatego postanowiliśmy powtórzyć wycieczki z przewodnikami po instytucjach. W ten sposób mieszkańcy będą mieli szansę zajrzeć do Centrum Sztuki WRO, Muzeum Architektury, Muzeum Narodowego czy Muzeum Współczesnego Wrocław - informuje Tomasz Myszko-Wolski z Biura Prasowego Urzędu Miasta Wrocław.

Swoje wirtualne podwoje otworzy także słynna Aula Leopoldyńska Uniwersytetu Wrocławskiego. Nawet przed pandemią trudno było ją zobaczyć na żywo, ponieważ od kilku lat aula ciągle jest w remoncie. - To będzie niezwykły spacer. Z osiemnastu punktów można będzie z bardzo drobnymi detalami poznać tajemnicę naszej Leopoldyńskiej Auli, która została tak nazwa na cześć cesarza Leopolda, fundatora Uniwersytetu Wrocławskiego - wyjaśnia Katarzyna Uczkiewicz, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jedynym miejsce, które można będzie odwiedzić osobiście, jest Centrum Historii Zajezdnia. Wstęp będzie bezpłatny do 18 maja. Do obejrzenia wystawy głównej przedstawiającej historię powojennego Wrocławia zachęca Juliusz Woźny, rzecznik Zajezdni.

W okolicach Łodzi także ciekawie

Piotrków Trybunalski to kolebka polskiego parlamentaryzmu. Na Turystycznym Szlaku Parlamentarnym miasta znajduje się m.in. Zamek Królewski, w którego pobliżu odbywały się pierwsze sejmy. - Muzeum będzie czynne do godz. 22.00. Niestety ze względu na reżim zwiedzanie będzie trochę ograniczone, tj. preferujemy zwiedzanie rodzinne i indywidualne - mówi Marta Walak, dyrektor Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

W tym samym mieście zlokalizowane jest też Muzeum Marcepanów. Był to dawny przysmak królewski, a jego historia wiąże się z ostatnimi Jagiellonami, którzy rezydowali w pobliskim zamku. W Muzeum Marcepanów nie zapomniano o Nocy Muzeów i będą tam m.in. warsztaty marcepanowe. - Parę lat temu była to trochę zabawa pewnej grupki studentów, którzy kończyli kurs zajęć, odtwarzając dawne receptury. Doszukali się informacji zawartych w metryce koronnej, że w Piotrkowie w XVI wieku działało dwóch aptekarzy, którzy produkowali marcepany. W ten sposób próbowali odtworzyć tę recepturę, co udało się. Pomysł chwycił i coś, co miało być żartobliwym zakończeniem kursu, przekształciło się w coś, co zaowocowało Muzeum Marcepanów - przypomina dyrektor Jacek Bonarek.

W Bełchatowie można obejrzeć interaktywną ekspozycję "Giganty Mocy". Jest to nowoczesne muzeum poświęcone pobliskiej kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Elektrowni Bełchatów. Agata Śmigiel-Ławska zaprasza na Energetyczną Noc Muzeów: - Jest to wydarzenie, które z uwagi na sytuację epidemiczną będzie miało formę questingu online, do którego zapraszamy dzieci wraz z rodzicami. Każdy może zdobyć nagrody, a zabawa polegać będzie na poszukiwaniu ukrytych odpowiedzi.

Na Noc Muzeów zaprasza także Skansen Rzeki Pilicy. Wstęp wolny w godz. 16.00-23.00. - Jest to unikatowe miejsce ze względu na swoją ideę, eksponaty i znajdujące się tutaj budynki, tj. Stacyjka Reymonta, prawie stuletni młyn wodny, toaleta carska, wartownia prezydencka ze Spały - zauważa kierownik Zbigniew Cichawa.

Z kolei Marzanna Majewska z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowiecki zaprasza na grę miejską "Diabelskie potyczki".

Weekend Muzeów w Gdańsku

- W tym roku gdańska Noc Muzeów została przemianowana na Weekend Muzeów. Mamy przyjemność zaprosić na rodzinną grę miejską "Tropem Heweliusza z Jana do Ratusza", łączącą obie zabytkowe siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Podczas spaceru na drużyny czekać będzie poznawanie historii Gdańska, jak i ciekawostek z życia Jana Heweliusza, a także intensywne przyglądanie się zabytkom zarówno na zewnątrz, jak i w środku oraz związane z tym zadania do wykonania - zapowiada Agnieszka Drygiel z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

W Gdańsku warto również zobaczyć odbudowane w zeszłym roku barokowe organy w Kościele św. Jana.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Reporterzy: Magdalena Zbylut-Wiśniewska, Joanna Jaros, Monika Gosławska

Goście: Karolina Ziębińska-Lewandowska (dyrektor Muzeum Warszawy), Anna Duńczyk-Szulc (zastępczyni dyrektorki ds. kolekcji i rozwoju w Muzeum Warszawy), Wojciech Biliński (Dział Edukacji Muzealnej Muzeum Warszawy), Olaf Kwapis (kierownik Centrum Interpretacji Zabytku, oddziału Muzeum Warszawy), Maciej Kluss (dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie), Dorota Gorzelany-Nowak (Muzeum Narodowe w Krakowie), Adam Marzewski (dyrektor Muzeum w Ostródzie), Maciej Szymczyk (dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju), Tomasz Myszko-Wolski (Biuro Prasowe Urzędu Miasta Wrocław), Katarzyna Uczkiewicz (rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego), Juliusz Woźny (rzecznik Centrum Historii Zajezdnia), Marta Walak (dyrektor Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim), Jacek Bonarek (dyrektor Muzeum Marcepanów w Piotrkowie Trybunalskim), Zbigniew Cichawa (kierownik Skansenu Rzeki Pilica), Marzanna Majewska (Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim), Agata Śmigiel-Ławska (Bełchatów), Agnieszka Drygiel (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku)

Data emisji: 15.05.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

Z wizytą w Muzeum POLIN. "Opowieść o tysiącu lat historii polskich Żydów"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 12:49
Helena Rubinstein, Ida Kamińska, Ludwik Zamenhof, Janusz Korczak, Julian Tuwim i wielu innych… Wszyscy znamy ich nazwiska i wiemy, jak bardzo są zasłużeni dla Polski. "Jedyne takie miejsce" udało się w niezwykłą podróż do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, gdzie przedstawiono niezwykłe polsko-żydowskie losy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce": śladami tajemniczego Zakonu Templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 13:05
Czy czeka nas archeologiczna sensacja? Skąd wziął się przesąd o piątku trzynastego? Podczas audycji "Jedyne takie miejsce" poszliśmy polskimi śladami tajemniczego Zakonu Templariuszy. Już wiemy, że 700 lat temu dotarli także na nasz teren!
rozwiń zwiń