Rower, narty i szkło. "Jedyne takie miejsce" w Szklarskiej Porębie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 13:19
Szklarska Poręba już po raz siódmy staje się areną Rowerowego Biegu Piastów. Karkonosze kryją jednak więcej niespodzianek i przyciągają nie tylko miłośników jazdy na dwóch kółkach. Tajemnice tego regionu odkrywa Patryk Kuniszewicz.
Wodospady w Karkonoszach
Wodospady w KarkonoszachFoto: Karol Serewis/Zuma Press/Forum

Czytaj też:
Zamość PR1 1200.jpg
Perła renesansu, Jan Zamoyski i wyjątkowy festiwal. Jedynka z wizytą w Zamościu

Piękno karkonoskiej przyrody jest nieskończone. Na miłośników wędrówek czekają m.in. trasy prowadzące do dwóch malowniczych wodospadów: Kamieńczyka i Szklarki. - Obydwa są bardzo atrakcyjne, natomiast odróżnia je przede wszystkim fakt dostępności. Wodospad Szklarki jest niższym wodospadem i dostępnym bezpośrednio z drogi krajowej. Prowadzi do niego wygodny szlak, który jednocześnie jest ścieżką dydaktyczną - tłumaczy Sabina Tabaka, kierownik Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie.

W góry, miły bracie

Weekend w Karkonoszach zapowiada się ciepły i słoneczny. Aura sprzyja więc górskim wędrówkom. Celem jednej z nich może być Szrenica, szczyt, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie. Na górę można dostać się wyciągiem kolei, która w przyszłym roku obchodzić będzie swoje sześćdziesiąte urodziny. - Z naszej góry przy dobrej widoczności można zobaczyć Ślężę. Bywa, że widoczność dochodzi do 80 kilometrów - mówi Paweł Gogolewski, dyrektor Ski Areny Szrenica w Szklarskiej Porębie.

Wjazd na Szrenicę składa się z dwóch etapów, a dolna stacja wyciągu mieści się przy ulicy Turystycznej 25A. - Ten wyciąg jest bramą w Karkonosze. Umożliwia rodzinom szybki wjazd w górę i później podziwianie pięknych widoków. Mniej więcej w środku należy się przesiąść na drugi etap - wyjaśnia gość audycji. Nazwa "Szrenica" wywodzi się od niemieckiego "Reifträger", co oznacza dosłownie: noszący szadź. - Zimą charakterystyczne są w tym rejonie pióropusze szadzi osadzające się na drzewach. Mamy tu dużą wilgotność, silne wiatry, więc siłą rzeczy ta szadź powstaje - tłumaczy Paweł Gogolewski.

Posłuchaj
43:23 2021_09_25 09_10_27_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Patryk Kuniszewicz poznawał tajemnice Szklarskiej Poręby (Jedyne Takie Miejsce/Jedynka)

 

Raj dla narciarzy

Choć lato oficjalnie zakończyło się zaledwie kilka dni temu, Patryk Kuniszewicz przyjrzał się panującym w Karkonoszach warunkom narciarskim. Pierwsze opady śniegu pojawiają się już w połowie października. Sezon rozpoczyna się w okolicach grudnia, a zdarzało się, że trwał nawet do końca kwietnia. Dyscypliną szczególnie kojarzoną ze Szklarską Porębą są również skoki narciarskie. Wszystko za sprawą burmistrza, Mirosława Grafa, który powszechnie uznawany jest za twórcę i prekursora tzw. stylu V. - Dzisiaj chyba trenerzy starają się szukać w tym V doskonałości - zwraca uwagę.

Posłuchaj
42:07 2021_09_25 10_12_22_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Patryk Kuniszewicz poznawał tajemnice Szklarskiej Poręby (Jedyne Takie Miejsce/Jedynka)

 

To, co dziś tak modne, nie zawsze zyskiwało aprobatę otoczenia i ekspertów. Gość audycji przyznaje, że w czasach gdy zawodowo uprawiał sport, styl ten był mocno krytykowany. - Przeszkadzało to trenerom, ale chyba również mnie. Mówiono mi, że 45 stopni to stanowczo za szeroko, więc starałem się, żeby narty prowadzić równolegle. Nie bardzo mi to wychodziło - wspomina. Coś dla siebie na Polanie Jakuszyckiej znajdą miłośnicy biegówek. W grudniu oddana ma zostać wyjątkowa inwestycja - Ośrodek Biegów Narciarskich i Kombinacji Norweskiej.

Zobacz też:

Czytaj też:
ryba rafa shutterstock1200x660.jpg
"Jedyne takie miejsce" zeszło pod wodę w Akwarium Gdyńskim

W zakamarkach huty

Historia Szklarskiej Poręby ma ścisły związek ze szkłem, które tworzy się tu przynajmniej od siedmiuset lat. Proces wytopu nie może rozpocząć się bez pieca hutniczego. - Obecnie mamy piec nowoczesny, donicowy. Możemy w nim wytapiać szkła różnego rodzaju, osiągamy temperatury około 1320 stopni - mówi Henryk Łubkowski, właściciel Huty Leśnej. By przygotować piec, należy go doprowadzić do temperatury 1480 stopni. Głównym składnikiem szkła jest piasek kwarcowy, potrzeba również topników, czyli związków chemicznych oraz minerałów takich jak saletra czy dolomit.

- Mieszamy to na sucho w odpowiednich proporcjach, bardzo dokładnie. Każde ziarnko piasku musi być otoczone topnikami. Wrzucamy to do pieca, do donicy. Mieszanka jest tajemnicą. Każda huta ma swój skład i strzeże go - wyjaśnia gość audycji. Pod wpływem topników i temperatury piasek kwarcowy wraz z minerałami rozpuszcza się, tworząc płynną szklaną masę. - Tę masę należy wystudzić, następnie otwieramy piec i za pomocą piszczeli hutnik pobiera masę z pieca. Piszczel to rurka metalowa, na którą nakręcamy szkło i w którą dmuchamy - podsumowuje Henryk Łubkowski.


Posłuchaj
43:12 2021_09_25 11_09_49_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Patryk Kuniszewicz poznawał tajemnice Szklarskiej Poręby (Jedyne Takie Miejsce/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Sabina Tabaka (kierownik Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie), Paweł Gogolewski (dyrektor Ski Areny Szrenica w Szklarskiej Porębie), Mirosław Graf (burmistrz Szklarskiej Poręby), Henryk Łubkowski (właściciel Huty Leśnej)

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka" radzi jak się przygotować na wycieczkę w góry

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 17:10
Podobno góry najpiękniejsze są jesienią. To czas, kiedy można wybrać się na górską wędrówkę. Ale żeby bezpiecznie wrócić trzeba się do wędrówki dobrze przygotować. Co zrobić i co ze sobą wziąć?
rozwiń zwiń