"Jedyne takie miejsce": Siedlęcin

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 12:05
Średniowieczny komiks, murowany zamek świecki, tajemnicza zapora i Perła Zachodu. Program 1 Polskiego Radia - w osobie Romana Czejarka - gościł w sobotę na Śląsku. Bohaterem audycji była wieś Siedlęcin.
Wieża książęca
Wieża książęcaFoto: Katarzyna Mazurowska/shutterstock.com

Posłuchaj
37:54 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_10_02 PR1_09_10_11_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce": Siedlęcin - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
37:35 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_10_02 PR1_10_11_45_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce": Siedlęcin - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
37:44 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_10_02 PR1_11_10_30_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce": Siedlęcin - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

   

Siedlęcin to założona na przełomie XIII i XIV wieku wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Jeżów Sudecki, między Jeziorem Modrym na południowym wschodzie a Jeziorem Wrzeszczyńskim na zachodzie. Miejscowość ma charakter łańcuchówki, rozciągającej się na długości ok. 5 km.

- W tym miejscu jest wiele rzeczy, które możemy określić mianem "naj" albo "jedyne w swoim rodzaju". Mamy ogromną kamienną, zachowaną prawie tak, jak została zbudowana w XIV wieku, wieżę. Jedną z największych tego typu wież mieszkalnych, które powstały w Europie Środkowej. Zachowało się mnóstwo oryginalnej średniowiecznej materii, czego przykładem mogą być drewniane stropy, które mają ponad 700 lat - powiedział w radiowej Jedynce dr Przemysław Nocuń, archeolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wewnątrz wieży zobaczyć można średniowieczne malowidła z legendą o sir Lancelocie z Jeziora, jedyną zachowaną na średniowiecznych malowidłach na świecie. - Europejska kultura dworska funkcjonowała na dworach Śląska - podkreślił dr Nocuń. Z jednym z elementów malowidła wiąże się zupełnie niezwykła historia... Wraz ze specjalistą rozszyfrowaliśmy także ukryte znaczenie niektórych namalowanych gestów.


Jedyne takie miejsce Dęblin Czejarek 1200.jpg
"Jedyne takie miejsce"

Zamki, rezydencje i kościoły

Kotlina Jeleniogórska jest usiana licznymi zabytkami i rezydencjami. Najstarsze z nich pamiętają czasy panowania na Śląsku Piastów (Szlak Zamków Piastowskich). Przewodnik Elżbieta Marut opowiedziała w audycji o projekcie "Książęce Rezydencje Doliny Bobru".

O jednym z takich obiektów - Zamku we Wleniu - najstarszym murowanym świeckim zamku na Śląsku - w którym przebywała w średniowieczu św. Jadwiga Śląska razem ze swoim małżonkiem Henrykiem Brodatym, mówiła w audycji przewodnik Katarzyna Kielijańska. Przy okazji wyjaśniliśmy, co oznacza termin "celibat małżeński".

Jedną z wczesnorenesansowych siedzib prywatnych na Śląsku jest powstały w pierwszej połowie XVI wieku z inicjatywy Jana Gierałtowskiego Zamek Chudów. Zbudowany został w miejscu wcześniejszej drewnianej siedziby rycerskiego rodu Chudowskich. O budowli i nie tylko rozmawialiśmy z Andrzejem Sośnierzem, założycielem Fundacji "Zamek Chudów". 

Podziwialiśmy też - wraz z wójtem gminy Stara Kamienica Mariuszem Markiem - Zamek w Starej Kamienicy, na którym doszło do tajemniczego morderstwa.

Ruszyliśmy także Kaczawskim Szlakiem Średniowiecznych Polichromii. Opowiedziała o nim przewodnik Ludmiła Gajda. Gość radiowej Jedynki zachęciła do zwiedzenia romańskiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Świerzawa, gm. Świerzawa), w którym przetrwały wspaniałe malowidła, a wśród nich m.in. Drzewo Życia, oraz romańskiego kościoła cmentarnego pw. Podwyższenia Krzyża (Pogwizdów, gm. Paszowice), w którym zachowane są liczne fragmenty średniowiecznych polichromii.

Perła Zachodu i elektrownia wodna

W towarzystwie Lucyny Gajdy odwiedziliśmy również Perłę Zachodu, czyli gościniec położony u stóp jeziora Modre. To obiekt PTTK z ponad 85-letnią historią, usytuowany tuż nad krawędzią stromego urwiska, będącego jednocześnie linią brzegową jeziora. Dzięki czemu z jego tarasu oraz wieży widokowej rozpościera się panorama jeziora Modrego z mostkiem i otaczającymi go skałkami.

Dolina Bobru to także niezwykłe budowle hydrotechniczne. Znajduje się tu kompleks dawnych zapór i elektrowni wodnych. Po tragicznych powodziach w 1888 i 1897 roku z początkiem XX wieku powstały zapory i elektrownie we Wrzeszczynie, Siedlęcinie i Pilchowicach. Po jednej z nich oprowadził nas Mariusz Łąboń, szef Biura Utrzymania Elektrowni Wodnych Tauron Energia.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 2.10.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Turystyczna perełka Pomorza. "Jedyne takie miejsce" prosto z Grudziądza

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 13:50
Mówi się o nim "miasto spichrzy i ułanów" oraz że jest turystyczną perełką Pomorza. Radiowa Jedynka zawitała do malowniczego Grudziądza - miasta, z którym połączono niegdyś samego... Mikołaja Kopernika. Jakie są największe atrakcje regionu? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perła renesansu, Jan Zamoyski i wyjątkowy festiwal. Jedynka z wizytą w Zamościu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 13:12
Bułhakow, Beckett, Fredro, Herling-Grudziński, Szekspir i ich dzieła są wprost na wyciągnięcie ręki podczas XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". To wszystko w mieście, w którym krzyżują się historyczne szlaki ormiańskie, żydowskie i geniusz hetmana Jana Zamoyskiego. "Jedyne takie miejsce" zaprasza w niezwykłą podróż do Zamościa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rower, narty i szkło. "Jedyne takie miejsce" w Szklarskiej Porębie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 13:19
Szklarska Poręba już po raz siódmy staje się areną Rowerowego Biegu Piastów. Karkonosze kryją jednak więcej niespodzianek i przyciągają nie tylko miłośników jazdy na dwóch kółkach. Tajemnice tego regionu odkrywa Patryk Kuniszewicz.
rozwiń zwiń