Leszno - miasto, w którym się "rozwija skrzydła"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 09:00
Leszno w Polsce i za granicami jest rozpoznawane jako mekka sportów lotniczych. - Siedmiokrotnie odbywały się tutaj mistrzostwa świata - zachwala Michał Graczyk, prezes lotniska Leszno-Strzyżowice. Wyjaśnia, że jest baza, jest infrastruktura i jest bezpiecznie, bo wokół lotniska praktycznie są same pola. Ale lotnisko to niejedyna atrakcja, choć miasto promuje się hasłem "rozwiń skrzydła".
Roman Czejarek na lotnisku w Lesznie. W tle samolot Wilga
Roman Czejarek na lotnisku w Lesznie. W tle samolot WilgaFoto: Roman Czejarek/PR

Czytaj też:
forum-0429324508.jpg
Dolnośląski ślad Marianny Orańskiej

- Tutaj dwa razy do roku odbywają się zawody szybowcowe na 80-100 szybowców - mówi Michał Graczyk. Odbywają się też mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata. Najbliższe zaplanowano na lipiec 2023 roku.


Posłuchaj
37:11 2021-11_27 09_09_51_PR1_jedyne_takie_miejsce.mp3 Leszno cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
34:35 2021_11_27 10_11_58_PR1_jedyne_takie_miejsce.mp3 Leszno cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

  

Posłuchaj
31:04 2021_11_27 11_09_31_PR1_jedyne_takie_miejsce.mp3 Leszno cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

 

Daria Dudkiewicz-Goławska, mistrzyni w lotach balonem, opowiada, jak się lata w sportach balonowych. Kierunek lotu jest uzależniony od kierunku wiatru, a wysokość reguluje się ogrzewając bądź ochładzając powietrze w czaszy balonu. Wyjaśnia, dlaczego balony latają 2-3 godziny po wschodzie słońca i tyle samo czasu przed zachodem, a nie na przykład w południe.

Komisja Europejska dba o środowisko

Jacek Wasik z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej opowiada o polityce lotniczej w Unii Europejskiej. Unia chciałaby ograniczenia przewozów lotniczych z uwagi na ochronę środowiska. - Jest propozycja, żeby bilet lotniczy miał swoją minimalną cenę - mówi. Bo teraz często jest tak, że bilet lotniczy jest tańszy niż bilet kolejowy i nie odzwierciedla poniesionych przez linie lotnicze kosztów. Dlatego rządy niektórych krajów nalegają na wprowadzenie takiej ceny, która pokrywałaby choćby opłaty ponoszone przez linie lotnicze. Jednocześnie dąży się do obniżenia cen biletów kolejowych. Niektóre państwa np. Francja ograniczyły loty krajowe do miejscowości, do których można dotrzeć koleją w 2,5 godziny.

Programy wsparcia na koszt Unii Europejskiej

Pola Kufer-Ślęczek, również z przedstawicielstwa KE, wyjaśnia, jak młodzi ludzie mogą podróżować na koszt Unii Europejskiej, korzystając z różnych programów wsparcia. Dla UE młody człowiek to taki, który miał już 18. urodziny, ale nie miał jeszcze 31. - Trzeba wybrać program, bo jest ich kilka i możliwości wyjazdu jest dużo - mówi. Programy są praktycznie dla każdej grupy zawodowej i każdej grupy wiekowej. Najbardziej znany jest program Erasmus, ale nie jest jedyny. Jest np. Europejski Korpus Solidarności, gdzie może aplikować każdy, bez względu na wykształcenie. Ci, którzy zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż trzy lata, albo myślą o zmianie zawodu, mogą skorzystać z programu dla młodych przedsiębiorców. Nie ma tu kryterium wieku.

Sara Alfano, wolontariuszka z Włoch, przyjechała na jeden z projektów w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. M.in. uczy innych języka włoskiego i prowadzi warsztaty kulinarne. Z polskich potraw najbardziej lubi pierogi z mięsem. Jej zdaniem pierogi to polska wizytówka. Ma też zastrzeżenia do jednej z polskich potraw, której zdecydowanie nie lubi.


Przelot trzech samolotów typu Wilga nad lotniskiem w Lesznie Przelot trzech samolotów typu Wilga nad lotniskiem w Lesznie

A Leszno to nie tylko lotnictwo. Przemysław Chudziak, szewc i kaletnik z ulicy Szkolnej, kolekcjonuje malutkie buciki. Buty są z różnych materiałów, od drewna, poprzez porcelanę, na metalu i glinie kończąc. Niektóre z nich mają ponad 100 lat. - To nie to, co z dzisiejszymi butami, które mają trzy lata i się rozpadają - zauważa. Wyjaśnia, że takie miniaturowe buty służyły jako ozdoba. Kupuje je na aukcjach, szuka na targach, czasami taki but przywiezie klient, a szewc w zamian zreperuje mu obuwie. Buty zbiera około 15 lat i ma już ponad sto eksponatów. Zbiera też torby z czasów PRL. - Do kolekcji szukam torby listonosza - mówi.

Leszno, miasto przyjazne mieszkańcom

W mieście prężnie działają instytucje kultury, np. "Piekarnia sztuki". Zofia Skrzypczak-Czekajło przyznaje, że w miejscu, gdzie obecnie prezentowana jest sztuka, rzeczywiście była piekarnia. - Taki lokal umożliwia wyjście ze sztuką do ludzi - mówi. To miejsce dla malarzy amatorów.

Magdalena Urbaniak z Urzędu Miasta Leszno opowiada o projekcie "Koło Gospodyń Miejskich - Cura Domestica". To cykl spotkań dla kobiet dotyczących zagadnień związanych z prowadzeniem domu, ekologią i żywieniem. - Mieszkańcy sami zgłosili potrzebę organizowania takich spotkań - podkreśla.

Beata Nawrocka nawiązuje do projektu "Stacja biznes - strefa kreatywna". Polega to na dzieleniu się przez eksperta swoją wiedzą. - Zasadą jest, że wszystko jest ogólnodostępne i bezpłatne - mówi Beata Nawrocka. Jedynym ograniczeniem jest pojemność sali. Opowiada też o innych imprezach organizowanych przez miasto, takich jak choćby Festiwal LUFA (Leszczyński Uliczny Festiwal Artystyczny).

Natalia Pawlicka z kolei przedstawia zasady wspierania ekonomii społecznej. Wyjaśnia, że ekonomia społeczna to firmy z misją, które nie działają jedynie dla zysku. - Ich głównym celem jest działalność społeczna, a wypracowany zysk jest przeznaczany na zatrudnienie pracowników, którzy na co dzień mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia - dodaje. To osoby niepełnosprawne, albo długotrwale bezrobotne.

Ekoprzykład, który może świecić

Bartosz Adamczak, architekt, opowiada o ogrodzie deszczowym, który może być przykładem nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy. Wyjaśnia, na czym polega projekt. - Zastosowane rośliny to rośliny, które absorbują wodę, a cały ogród został utworzony w niecce, którą podczas każdego większego deszczu nam zalewało - tłumaczy. Ogród został tak zaprojektowany, żeby sam z siebie pochłaniał wodę, bez użycia specjalnych urządzeń np. pomp. Nawet ławki zostały zaprojektowane w specjalny sposób, aby mogły służyć niezależnie od poziomu wody. To jeden z pierwszych, o ile nie jedyny, taki ogród w Polsce. I będą następne.

Maciej Urban, konserwator zabytków, zwraca uwagę, że Leszno jest pomnikiem tolerancji w I Rzeczypospolitej. Podczas wojny 30-letniej szlachta wielkopolska przyjmowała uchodźców. W pierwszej połowie XVII wieku do miasta przybyły duże grupy innowierców. - I nic złego się nie stało, a do dziś w mieście mamy cztery świątynie - mówi. Maciej Urban zaznacza, że choć nie ma już żydów, luteran i braci czeskich, to świątynie po nich pozostały. Opowiada o tych budowlach.

Program sponsorowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Michał Graczyk (prezes lotniska Leszno-Strzyżowice), Jacek Wasik, Pola Kufer-Ślęczek (przedstawicielstwo regionalne Komisji Europejskiej w Polsce), Przemysław Chudziak (szewc i kaletnik z ulicy Szkolnej), Magdalena Urbaniak (Wydział Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Leszno), Natalia Pawlicka (Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej LOWES), Beata Nawrocka (Urząd Miasta Leszno), Sara Alfano (Włoszka, wolontariusza w Lesznie), Zofia Skrzypczak-Czekajło (instruktorka w "Piekarni sztuki"), Bartosz Adamczak (architekt miejski), Maciej Urban (Miejski Konserwator Zabytków)

Data emisji: 27.11.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag


Czytaj także

Erasmus nie tylko dla studentów?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 13:17
Edukacyjne programy wymiany kojarzą się ze studiami. Tymczasem z wymiany Erasmus mogą korzystać również szkoły podstawowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pociągiem przez Dolny Śląsk. "Lato z Radiem" obchodzi Europejski Rok Kolei

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 13:15
Zamki, sztolnie, kościoły. To tylko część fascynujących miejsc na mapie Dolnego Śląska, które warto odwiedzić w wakacyjny weekend. W "Lecie z Radiem" mówiliśmy, w jaki sposób najlepiej podróżować po tej pełnej atrakcji krainie.
rozwiń zwiń