Dolna Rówień Krupowa i Zakopane. Jedynka w podróży

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 13:30
Zima w górach to przecież nie tylko narty. Chociaż o nich też będzie, ponieważ rozpoczyna się Puchar Zakopanego w narciarstwie alpejskim, jedno z najważniejszych, najpopularniejszych i cyklicznych sportowych wydarzeń organizowanych w przestrzeni miasta. Z początkiem sezonu zimowego Jedynka zawitała do stolicy Tatr, gdzie po raz 7. odbywają się Zakopiańskie Mikołajki. 
Jedyne takie miejsce z wizytą w Zakopanem
"Jedyne takie miejsce" z wizytą w ZakopanemFoto: Dawid K Photography/shutterstock
  • Rówień Krupowa, największy park miejski na terenie Zakopanego 
  • 7. Zakopiańskie Mikołajki - wydarzenie wprowadzające w świąteczny nastrój 
  • Zakopane zimową stolicą Polski
  • 2-godzinny Slalom Maraton - charytatywny bieg dla osób niepełnosprawnych
  • Przygotowania do World Snow Day - wielokrotnie nagradzanej imprezy 

Rówień Krupowa to jedno z ulubionych miejsc spacerów Zakopiańczyków i miejsce, gdzie turyści odpoczywają po górskich wędrówkach. - Zakopane jest dla wszystkich, nawet dla tych, którzy chcą leniwie pospacerować. Można rozkoszować się tatrzańskimi widokami, a dla tych, którzy są bardziej zaawansowani i lubią aktywność fizyczną, mamy bogatą ofertę narciarską - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Karpiel-Semberecka z Urzędu Miasta Zakopane. 

Posłuchaj
28:51 2021_12_04 09_11_15_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" w Zakopanem cz. 1 (Jedynka)

 

Sezon zimowy rozpoczynają Mikołajki na Równi Krupowej

Na terenie parku miejskiego w stolicy Tatr odbywa się siódma edycja Zakopiańskich Mikołajek, które w tym roku poświęcone są tematyce bajek i fantazji. - Mamy sześć odrębnych imprez ukierunkowanych dla dzieci - podkreśla jedna z koordynatorek wydarzenia. - Święty Mikołaj ze swoim zastępem bajkowych postaci spotyka się z dziećmi i rozdaje prezenty. Ponadto odbywa się spotkanie na scenie, gdzie swoją twórczość prezentują dzieci z zakopiańskich placówek oświatowych - opowiada. 

Podczas 7. Zakopiańskich Mikołajek nie zabraknie wystawy świątecznych prac uczniów oraz kiermasz artykułów dekoracyjnych. - To jest taka nasza coroczna tradycja od 6 lat, że mamy taki kiermasz - słyszymy. 


Posłuchaj
31:05 2021_12_04 10_12_35_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" w Zakopanem cz. 2 (Jedynka)

 

Warto zadbać o kondycję fizyczną

- Zakopane nie na darmo nazywa się zimową stolicą Polski, ponieważ mamy tutaj szeroką ofertę dla narciarzy, piechurów górskich, skiturowców, biegaczy narciarskich - podkreśla Kinga Ripper z Wydziału Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta. - Oczywiście do sezonu należy przygotować się odpowiednio wcześniej, zadbać o formę fizyczną - dodaje.  

Jedną z imprez sportowych organizowanych cyklicznie przez miasto Zakopane i największe stacje narciarskie jest Puchar Zakopanego Amatorów w Narciarstwie Alpejskim. Puchar został reaktywowany w sezonie zimowym 2013/2014 i cieszy się dużym zainteresowaniem narciarzy z Zakopanego oraz z całej Polski. 

- Wystartować może każdy, kto chociaż trochę jeździ na nartach, ukończył 18. rok życia i nie jest zawodowcem, czyli od 5 lat nie brał udziału w profesjonalnych zawodach - wyjaśnia Kinga Ripper. - Bardziej ambitnych narciarzy może skusić to, że można zdobyć punkty do eliminacji i walczyć o puchar Polski w mistrzostwach amatorów - podsumowuje. 

Posłuchaj
28:03 2021_04_12 11_10_30_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" w Zakopanem cz. 3 (Jedynka)

 

Dwugodzinny Slalom Maraton

Dwugodzinny Slalom Maraton jest cykliczną imprezą, która od 2015 r. organizowana jest przez Urząd Miasta Zakopane z inicjatywy i we współpracy z panią Małgorzatą Tlałką-Długosz, prezesem i założycielem Fundacji Integracji przez Sport HANDICAP Zakopane. Są to zawody charytatywne mające na celu pobicie Rekordu Polski w 12-godzinnej drużynowej jeździe non stop na nartach wzdłuż wytyczonej trasy.  

Celem ideowym imprezy jest wsparcie działań Fundacji Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane, która włącza do sportu i rywalizacji sportowej osoby z niepełnosprawnością. 

- To jest nasze ważne zadanie. Slalom polega na tym, że wyrusza sztafeta najlepszych polskich narciarzy z różnych lat, trenerów, zawodników - mówi Małgorzata Tlałka-Długosz. - Ścigamy się przez 12 godzin, żeby pobić rekord Polski, który teraz wynosi 720 km. Chcemy wyjeździć jak najdłuższy dystans, ponieważ sponsor wspiera finansowo naszą fundację proporcjonalnie do ilości kilometrów przejechanych przez naszych zawodników - przyznaje gość Jedynki. 

World Snow Day 

Światowy Dzień Śniegu jest częścią Kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), zatytułowanej "Bring Children to the Snow", mającej na celu promowanie nie tylko zabawy na śniegu, ale również edukacji związanej ze śniegiem. - Wydarzenie rozpoczyna się 15 stycznia i jego celem jest zachęta dla najmłodszych, aby spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Do zabaw na śniegu angażujemy całe rodziny, mamy różne atrakcje i stoiska edukacyjne - podkreśla Anna Karpiel-Semberecka z Urzędu Miasta Zakopane. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Patryk Bedliński

Goście: Anna Karpiel-Semberecka (Urząd Miasta Zakopane), Katarzyna Halińska, Joanna Posadzka-Gil (koordynatorki wydarzenia Zakopiańskie Mikołajki), Katarzyna Stachoń-Groblowy (Wydział Kultury UM Zakopane), Kinga Ripper (Wydział Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej UM Zakopane), Przemysław Sobczyk (przewodnik tatrzański), Małgorzata Tlałka-Długosz (Fundacja Handicap), Jan Walkosz-Jambor (prezes stacji Narciarska Polana Szymoszkowa), Wojciech Strączek (prezes Ośrodka Narciarsko-Rekreacyjnego Harenda), Joanna Staszak (naczelnik Wydziału Kultury UM Zakopane), Lidia Rosińska-Podleśny (dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem)

Data emisji: 4.12.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans 

Czytaj także

Dolnośląski ślad Marianny Orańskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 13:15
Pałac Marianny Orańskiej to jedno ze zgłoszeń z naszej Turystycznej listy przebojów. Orańska to skandalistka i dobrodziejka, królewna, która wbrew nakazom etykiety wybrała miłość. Sprowadziła tym na siebie zawiść dworów Europy i wywołała międzynarodowy skandal. Włożyła wiele energii nie tyle w budowanie kontrowersyjnego wizerunku, co w podnoszenie waloru regionu, który pokochała. Tak się stało, że tą ziemią był skrawek Sudetów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszno - miasto, w którym się "rozwija skrzydła"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 09:00
Leszno w Polsce i za granicami jest rozpoznawane jako mekka sportów lotniczych. - Siedmiokrotnie odbywały się tutaj mistrzostwa świata - zachwala Michał Graczyk, prezes lotniska Leszno-Strzyżowice. Wyjaśnia, że jest baza, jest infrastruktura i jest bezpiecznie, bo wokół lotniska praktycznie są same pola. Ale lotnisko to niejedyna atrakcja, choć miasto promuje się hasłem "rozwiń skrzydła".
rozwiń zwiń