Emerytury pomostowe - komu przysługują?

W audycji kontynuujemy temat emerytur, na które od 1 października mogą przechodzić już 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni. Wnioski można było składać przez cały wrzesień i - jak wynika z danych ZUS - większość uprawnionych to zrobiła. 
Komisja Europejska zarzuca Polsce łamanie zasady równości w przypadku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn
Komisja Europejska zarzuca Polsce łamanie zasady równości w przypadku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyznFoto: Glow Images/East News
O Audycji

W Polsce na emeryturę od razu po osiągnięciu wymaganego wieku przechodzi ponad 80 proc. osób. Część z własnej woli, część z powodów zdrowotnych, a część jest zmuszana przez pracodawcę, choć zgodne z prawem nie jest to dozwolone.

Niektórzy - ze względu na trudne warunki pracy - mogą przejść na emeryturę pięć lat wcześniej. Takie świadczenie nazywa się emeryturą pomostową, obecnie jest to rozwiązanie już wygaszane.

- Przysługują one pracownikom, którzy urodzili się po 1948 roku i przed rokiem 1999 przepracowali w szczególnych warunkach chociaż jeden dzień. Wynika z tego, że ostatnie osoby, które uzyskają emeryturę pomostową, musiały urodzić się w 1980 rou - wyjaśnia mec. Anna Golenia.

Jakie zawody uprawniają do emerytur pomostowych? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Patrz na prawo

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Anna Golenia (kancelaria Kochański, Zięba i partnerzy)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 15.30

mg/gs

Playlista