Nowe przepisy dotyczące obrony koniecznej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 16:08
- Zmiana proponowana przez ministerstwo w sposób bardziej precyzyjny określa sytuacje, w  kórych osoba może skorzystać z obrony koniecznej - wskazał w radiowej Jedynce mec. Konrad Orlik.
Audio
  • Nowe przepisy dotyczące obrony koniecznej (Patrz na prawo/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Billion Photos/shutterstock.com/cc

Zgodnie ze zmianami przygotowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, nie zostanie ukarana osoba, która przekroczy granice obrony koniecznej odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu lub odpierająca zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej będzie rażące (czyli sposób obrony lub środki użyte w tym celu nie byłyby odpowiednie do zagrożenia wynikającego z zachowania napastnika).

- Zmiana legislacyjna proponowana przez resort sprawiedliwości i dodanie paragrafu 2a do artykułu 25 Kodeksu karnego wskazuje, że zakres obrony koniecznej jest szerszy i rozciąga się już na sytuacje, kiedy ktoś próbuje się wedrzeć do mieszkania, do lokalu, czy po prostu przechodzi przez płot lub ogrodzenie. Dotychczasowe regulacje prawne nie były aż tak precyzyjne, co nie zmienia faktu, że oczywiście każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie - powiedział w audycji "Patrz na prawo" mec. Konrad Orlik.

Co to jest "obrona skuteczna"? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Patrz na prawo

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Konrad Orlik (Kancelaria Kochański, Zięba i Partnerzy)

Data emisji: 18.11.2017

Godzina emisji: 15.31

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezumowne korzystanie z nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 16:31
Właściciele gruntów coraz częściej kierują do sądów pozwy o odszkodowania za bezprawne ich zdaniem korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorstwa przesyłowe. Zakłady energetyczne, gazownicze czy wodociągowe z własnej woli (inicjatywy) nie chcą płacić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Intercyza - nie tylko rozdzielność majątkowa

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 16:30
Umowa majątkowa małżeńska, czyli intercyza, jest coraz bardziej popularna. Wprowadza ona odmienne niż ustawowe stosunki majątkowe między małżonkami i może np. pomóc uniknąć utraty całego mienia, gdy jedno z nich popadnie w kłopoty finansowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda jubileuszowa i wysługa lat

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 16:29
W Kodeksie Pracy nie ma przepisów odnoszących się wprost do nagrody jubileuszowej. Ale nie oznacza to, że jest to coś rzadkiego i przyznawanego wyjątkowo. Z drugiej strony nie wszyscy pracownicy dostają "jubileuszówkę".
rozwiń zwiń