Umowa dożywocia - dom bez konieczności brania kredytu

Dożywocie to przewidziana przez prawo umowa, w której właściciel nieruchomości pozbywa się jej na rzecz innej osoby w zamian za zapewnienie mu dożywotniego utrzymania.
Pod koniec marca rząd przedstawił projekt, dzięki któremu najemcy lokali mogliby otrzymać dopłaty do czynszów.
Pod koniec marca rząd przedstawił projekt, dzięki któremu najemcy lokali mogliby otrzymać dopłaty do czynszów. Foto: pixabay/keresi72
O Audycji

Oznacza to, że gdy nie ma innych zapisów w umowie, nabywca nieruchomości zobowiązany jest przyjąć tego, który mu ją przekazał jako swojego domownika. - Ta umowa może dotyczyć wyłącznie własności nieruchomości. Obowiązki nabywcy nieruchomości można zmieniać - rozszerzać albo zawężać. W wyjątkowych sytuacjach sąd może rozwiązać tę umowę - wyjaśnił mec. Jan Górski.

Nabywca nieruchomości powinien dostarczyć dożywotnikowi m.in. wyżywienie i ubranie. Zobowiązany jest również do zapewnienia odpowiedniej pomocy i opieki w chorobie, a także do opłacenia pogrzebu. Zdarza się, że tzw. dożywotnik w praktyce nie może liczyć na opiekę, a nawet jest krzywdzony przez tę drugą osobę.  

Jakie rozwiązanie przewiduje prawo, gdy nabywca nieruchomości jest osobą niepełnosprawną i sam wymaga opieki? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Patrz na prawo

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Jan Górski

Data emisji: 17.02.2018

Godzina emisji: 15.36

abi

Playlista