Czym jest renta dożywotnia?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 15:41
Renta dożywotnia za nieruchomość jest jedną z możliwości uzyskania dodatkowych, comiesięcznych pieniędzy w zamian za rezygnację ze swojego prawa własności do nieruchomości. Często mylona jest z hipoteką odwróconą jednak możemy zauważyć znaczące różnice. Jakie?
Audio
  • Czym jest renta dożywotnia? (Patrz na prawo/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: kliemphoto/lic. CC0/ pixabay

O ile przy hipotece odwróconej, osoba która się na nią zdecydowała pozostaje właścicielem nieruchomości aż do swojej śmierci, to przy rencie już z chwilą podpisania umowy właścicielem nieruchomości staje się instytucja finansowa.

- Warto zwrócić uwagę, że umowa o rentę dożywotnią nie jest jako taka uregulowana w Kodeksie cywilnym. Z jednej strony opiera się ona na ogólnych regulacjach o rencie, które są zapisane w Kodeksie cywilnym, a z drugiej strony na zasadzie swobody umów, którą przewiduje Kodeks Cywilny. W związku z tym, że nie ma ustawowej regulacji, istnieje duża dowolność w konstruowaniu tych umów - mówi mecenas Jan Górski. 

W jaki sposób ustalana jest wysokość dożywotniej renty? Co jeśli fundusz wypłacający dożywotnią rentę zbankrutuje? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Patrz na prawo

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Jan Górski

Data emisji: 12.05.2018

Godzina emisji: 15.26

kh

Czytaj także

To musisz wiedzieć! Wszystko o urlopach wypoczynkowych

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 13:43
Urlop wypoczynkowy tylko dla zatrudnionych na etatach, czy także dla pracujących na umowach cywilno-prawnych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca w soboty, niedziele święta lub porze nocnej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 11:42
To czas, kiedy zazwyczaj powinno się odpoczywać. Temat jest ostatnio szczególnie intensywnie dyskutowany z uwagi na nowe przepisy, które weszły w życie 1 marca i ograniczyły handel w niedziele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obcokrajowcy na polskim rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 13:13
Powiatowe urzędy pracy zarejestrowały w 2017 roku ok. 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom dla ok. 1,1 mln cudzoziemców, co uprawnia ich do pracy przez sześć miesięcy w ciągu roku.
rozwiń zwiń