Zajęcia komornicze - co wolno komornikowi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 17:00
Pensja, emerytura, renta to dochody łatwe do zajęcia przez komornika, ale nie w całości. Ile więc komornik może z nich zabrać?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: im_coco/shutterstock.ocm

Mecenas Jan Górski wyjaśnia, że sumy, jakie komornik może zająć w przypadku pensji są określone w Kodeksie pracy. - Jeśli komornik zajmuje pensję na potrzeby alimentów, wtedy może zająć 60 procent pensji - wyjaśnia prawnik. Jeśli na inne potrzeby, wtedy prawo dopuszcza zajęcie połowy poborów, ale na koncie dłużnika musi zostać suma równa płacy minimalnej.

A jak jest w przypadku umowy o dzieło i umowy zlecenia? Czy można zająć jednorazową wpłatę, albo świadczenia z pomocy społecznej? Czy można zająć konto np. jednoosobowej działalności gospodarczej? Posłuchaj całości rozmowy.

***

Tytuł audycji: Patrz na prawo

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Jan Górski

Data emisji: 16.06.2018

Godzina emisji: 15.31

ag

Czytaj także

Niezastąpiona mediacja

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 16:01
Większość z nas słyszała o mediacji i rozumie ją jako rozmowę mającą na celu dojście do porozumienia. Ważne jest, by pamiętać, że mediacje mogą zastąpić sąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekomunizacja ulic. Spór samorządów z władzą centralną

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 19:00
1 kwietnia 2016 roku Sejm niemal jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym) uchwalił ustawę o dekomunizacji nazw ulic i placów. Dziś temat budzi kontrowersje i jest przedmiotem sporu na linii wojewodowie-samorządy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana nazwiska - prawne zawiłości

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 16:00
Do zmiany nazwiska najczęściej dochodzi po zawarciu związku małżeńskiego, a sprawa wydaje się oczywista - najczęściej to kobieta przyjmuje nazwisko męża lub łączy je z nazwiskiem panieńskim.
rozwiń zwiń