Ostatnia noc przed wprowadzeniem stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 17:51
13 grudnia przypada 35. rocznica ogłoszenia w Polsce stanu wojennego. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia i radiowa Jedynka zaprosili na premierę słuchowiska "Wiktoria" zrealizowanego na podstawie opowiadania Sebastiana Reńcy.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Domena publiczna

Akcja słuchowiska dzieje się w noc poprzedającą ogłoszenie stanu wojennego. Adam i jego żona pod osłoną nocy udają się do kościoła i proszą miejscowego proboszcza o natychmiastowy chrzest dla swojej córki. Życie Adama jest bowiem zagrożone. Jako aktywny opozycjonista, m.in. uczestnik wydarzeń na Wybrzeżu 1970 roku oraz organizator protestów na wieść o strajkach w Radomiu w 1976 r. boi się aresztowania. Ksiądz zgadza się udzielić sakrementu chrztu, a dziecko otrzymuje na imię Ewa Wiktoria.

Wkrótce w domu Gierów zjawia się przedstawiciel SB, który każe aresztować Adama. Mężczyzna jest przesłuchiwany i jednocześnie straszony strzałem w tył głowy. Ostatecznie opuszcza areszt i wraca do rodziny, która dla Giery zdaje się być ważniejsza od polityki.

Słuchowisko, które powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wyreżyserował Jan Warenycia. W rolach głównych występują Andrzej Mastalerz i Izabela Dąbrowska.

***

Sebastian Reńca: Wiktoria

Adaptacja: Sebstian Reńca

Reżyseria: Jan Warenycia

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Izabela Dąbrowska – Ala

Jan Pęczek – Ksiądz

Andrzej Mastalerz – Adam

Zbigniew Suszyński – Esbek 1

Przemysław Bluszcz – Esbek 2

Maria Chludzińska – Stara kobieta


Czytaj także

"13 grudnia zostało aresztowane całe społeczeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 13:55
Zbliża się 35. rocznica ogłoszenia stanu wojennego. - Kilkanaście tysięcy osób było internowanych, ok. 100 zostało zabitych, ponad milion wyjechało z Polski - tak podsumowuje ten czas Wojciech Borowik, który w czasach PRL był współpracownikiem KOR oraz członkiem "Solidarności" i NZS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami stanu wojennego w Warszawie. Gra miejska "Spacerniak 81"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 12:43
Przed Aresztem Śledczym Warszawa-Białołęka, gdzie komuniści internowali prawie siedmiuset opozycjonistów, rozpoczęły się uroczystości w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Oprócz oficjalnej ceremonii pod tablicą na murze aresztu, przewidziano również grę miejską, koncert i "Bieg Wolności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wojenny. Czy był nieunikniony?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 15:00
"Obywatelki i obywatele PRL, zwracam się dziś do was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. (...) Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią."
rozwiń zwiń