Na rynku pracy nadchodzi czas pokolenia 50+

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 18:05
W sytuacji rosnących problemów ze znalezieniem rąk do pracy pracowników firmy coraz chętniej sięgają po dojrzałych pracowników.
Audio
  • O miejscu pracowników 50+ na rynku pracy mówił w radiowej Jedynce Marcin Ganclerz z Work Services (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby starsze
Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby starszeFoto: Rido/Shutterstock.com

Z danych Work Service wynika, że blisko 27 proc. firm planuje zatrudniać pracowników w tej grupie wiekowej. Jednocześnie w ciągu półtora roku o 10 proc. zwiększył się odsetek firm, które mają w swojej załodze osoby 50+, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marcin Ganclerz z Work Services.

- Jeżeli spojrzymy na liczbę wakatów, czyli nieobsadzonych miejsc pracy, to widać, że w tej chwili w Polsce jest ich ponad 122 tys. Oczywiście pracodawcy rekompensują sobie te deficyty, m.in. zatrudniając osoby z Ukrainy, ale one nie są w stanie całkowicie odpowiedzieć na tę potrzebę i wypełnić te braki – zaznacza ekspert.

Dlatego też pracodawcy tak chętnie zatrudniają również osoby po 50. roku życia, dodaje Marcin Ganclerz.

- Osoby po 50. roku życia to zupełnie inni pracownicy niż jeszcze 30 lat temu, m.in. z powodu polepszającej się ochrony zdrowia i medycyny, kondycji tych ludzi. Oni są zdolni dzisiaj to pracy, są pełni energii i wigoru – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Nie chodzi tylko o braki kadrowe

Braki kadrowe to jednak nie jedyny powód, dla którego przedsiębiorcy szukają pracowników wśród osób dojrzałych. Chodzi także o duże doświadczenie zawodowe, na co wskazuje 32,1 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znalazły się: zaangażowanie w pracę i to, że rzadziej zmieniają pracodawcę.

- Tylko jedna na 12 firm wskazuje na to, że zatrudniła osoby 50+, dlatego że nie miała młodszych kandydatów. Przedsiębiorcy wskazują, że są to pracownicy zaangażowani w wykonywanie powierzonych im obowiązków, ale są też grupą, która rzadziej zmienia pracę, co jest też istotne z punktu widzenia prowadzonej działalności. Ta rotacja nie sprzyja pracodawcom. Lepiej mieć pracownika, który wiąże swoją przyszłość z firmą, w której jest zatrudniony – podkreśla ekspert.

Przedsiębiorcy nie boją się obniżenia wieku emerytalnego

Przedsiębiorcy - jak dodawał Marcin Ganclerz - nie obawiają się także obniżenia wieku emerytalnego. I choć z nowego prawa skorzystało ponad 200 tys. osób., to wiele z nich będzie pracować na emeryturze.

- W tej grupie 60+, czyli tej, której dotyczy ta zmiana, ten odsetek wynosi już 60 proc. Oczywiście główne powody są finansowe, czyli albo chęć posiadania wyższego świadczenia, albo dorobienia do emerytury – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Obecnie blisko 86 procent firm zatrudnia pracowników 50+. W ciągu ostatnich dwóch lat  po pracowników 50+ sięgał handel oraz branża budowlana. Jednocześnie tylko 9 procent firm w ciągu tego czasu zatrudniła specjalistów powyżej 50. roku życia, a 3 procent inżynierów.

Błażej Prośniewski, awi

 

Czytaj także

Rynek pracy ma problem z młodymi ludźmi. Nie uczą się, ani nie podejmują pracy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 19:45
Polski rynek pracy musi sie zmierzyć z nowym problemem dotyczącym młodych osób. Co szósty młody człowiek w Polsce w wieku 20-24 lata ani się nie uczy ani nie pracuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżenie wieku emerytalnego: nie ma groźby załamania na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 13:14
Przejście na emeryturę wg. nowych zasad kilkuset tysięcy osób nie spowoduje „tąpnięcia” na rynku pracy, uspokajają eksperci oraz minister Rafalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niskie bezrobocie pułapką polskiego rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 15:30
Według prognoz NBP pod koniec roku bezrobocie w Polsce ma być nie większe niż 5,3 procent. Co więcej, na koniec 2018 roku wartość ta ma spaść do 4,9 proc., by w grudniu 2019 roku osiągnąć wartość 4,6 procent.
rozwiń zwiń