Ostatnie urodziny Marszałka. Premiera w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 06:00
Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska Tomasza Lerskiego pt. "Czas życia taki krótki. Ostatnie urodziny Józefa Piłsudskiego". Reżyseria: Janusza Kukuła.
Audio
  • Słuchowisko Tomasza Lerskiego pt. "Czas życia taki krótki. Ostatnie urodziny Józefa Piłsudskiego". Reżyseria: Janusza Kukuła (Słuchowisko w Jedynce)
Marszałek Józef Piłsudski
Marszałek Józef PiłsudskiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Akcja słuchowiska rozpoczyna się w przededniu ostatnich urodzin Józefa Piłsudskiego w grudniu 1934 roku. Marszałek wzywa do gabinetu Kazimierę Iłłakowiczównę prowadzącą sekretariat marszałka, aby ta spisała i zredagowała tekst, który ukaże się za kilka dni w gazecie.

Marszałek mówi przede wszystkim o stosunku Hitlera do Polski, jest przekonany, że mając w ręku pakt o nieagresji ze strony Sowietów oraz przy pomocy koalicjantów, uda się odsunąć Hitlera od władzy nawet za cenę przelanej krwi.

Następnego dnia odbywają się urodziny marszałka. Przybywa wielu gości, wśród nich druga żona marszałka - Aleksandra. Piłsudski wraca wspomnieniami do czasów swojej młodości.

Tomasz Lerski: "Czas życia tak krótki. Ostatnie urodziny Józefa Piłsudskiego".

Reżyseria: Janusz Kukuła

Realizacja dźwięku: Paweł Szaliński

Muzyka: Piotr Salaber

Obsada:

Andrzej Precigs – Józef Piłsudski

Stanisław Brudny – Malesz

Anna Cieślak – Iłłakowiczówna

Andrzej Ferenc – Pułkownik

Grażyna Barszczewska – Aleksandra Piłsudska

Olga Sarzyńska – Dziecko

Słuchowisko powstało we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

jd/ag/mg/kk


Czytaj także

Komedia absurdów w gwiazdorskiej obsadzie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 18:00
Dwuaktową komedię absurdów Henryka Bardijewskiego pt. "Kwestia zaufania" wyreżyserował Janusz Kukuła, a w rolach głównych występują Piotr Adamczyk, Andrzej Ferenc, Grażyna Barszczewska i Krzysztof Gosztyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnicze życie Kazimiery Iłłakowiczówny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 16:07
- Do napisania książki o Kazimierze Iłłakowiczównie pchnęły mnie tajemnice, których jest sporo w jej życiorysie. Być może niektóre udało mi się odkryć, ale nie wszystkie - mówi w "Kulturalnej Jedynce" Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Iłła".
rozwiń zwiń