"5000 brojlerów". Słuchowisko Marcina Wrońskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 09:00
10 czerwca o godz. 21.05 na antenie radiowej Jedynki usłyszeliśmy słuchowisko Marcina Wrońskiego "5000 brojlerów" w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Audio
  • "5000 brojlerów". Słuchowisko Marcina Wrońskiego (Słuchowisko w Jedynce)
Piotr Grabowski
Piotr Grabowski Foto: W. Kusiński

Marcin Wroński to pisarz znany przede wszystkim z cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Pisarz właśnie zakończył serię wydanymi kilka dni temu "Glinami z innej gliny", za to teraz poznajemy Wrońskiego jako autora cyklu współczesnych słuchowisk kryminalnych "Śledztwa Herberta Szadena". W 2017 roku stworzył dla radiowego Teatrzyku Zielone Oko "Zgniły spokój", a 10 czerwca Teatr Polskiego Radia wyemituje właśnie "5000 brojlerów".

Tym razem Herbert Szaden – księgarz z fikcyjnego miasteczka Szkodyń i pisarz amator – będzie tropił truciciela całego transportu kur z fermy miejscowego hodowcy, trzęsącego całą gminą Bułasia. W Szkodyniu, jak to na prowincji, niby wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą, ale każdy ma coś do ukrycia. Nastrój czarnego kryminału i chandlerowski rys Szadena dopełnia ironiczny humor, dobrze znany czytelnikom Wrońskiego.

– Bardzo lubię pisać o Szadenie – mówi autor. – To bliski mi typ bohatera, bo prowokuje sytuacje komediowe tylko dlatego, że w środku jest głęboko smutny. Na tym właśnie polega jego drugie dno, które w dobrym kryminale jest dla mnie równie ważne jak sama zagadka.

      ​

Marcin Wroński: 5000 brojlerów

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera 

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun 

Obsada:

Piotr Grabowski - Szaden

Martyna Kowalik - Samanta

Henryk Talar - Bułaś

Piotr Bajtlik - Andrij

Monika Węgiel - Sklepowa

Emilia Krakowska - Staruszka

Szymon Kuśmider - Weterynarz

Rafał Zawierucha - Kierowca 1

Szymon Roszak - Kierowca 2

Anna Szymańczyk - Barmanka

Bartłomiej Bobrowski - Ksiądz

Zbigniew Konopka - Ochroniarz

Leon Charewicz - Skubański