"Uwaga, uwaga! Nadchodzi"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 22:00
Słuchowisko Tomasza Lerskiego jest poświęcone heroizmowi oraz niezłomnej postawie wszystkich mieszkańców nieujarzmionego miasta, jakim podczas II wojny światowej była Warszawa. 
Audio
Stare Miasto w Warszawie w roku 1945
Stare Miasto w Warszawie w roku 1945Foto: Anonimowy pracownik Polskiej Agencji Prasowej/Opublikowane w "Warszawa stolica Polski, Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy", wyd. II, Warszawa 1949, p. 101/Wikipedia/domena publiczna

1 września 1939 roku w Warszawie - wybuch wojny przerywa normalne życie ówczesnych warszawiaków, niszczy ich plany na przyszłość, przesądza o losie setek tysięcy osób. Odwiedzamy warszawskie mieszkania: młodego adwokata z Alei Róż, robotnika z Targówka, rozpoczynającego 1 września intratną pracę w fabryce amunicji, rabina z Muranowa - jego syn 1 września rano ma wyruszyć w podróż do Palestyny...

Zajrzymy do teatru rewiowego, szykującego premierę na dzień 1 września, znajdziemy się też w szkole powszechnej i poznamy dylematy zdezorientowanych nauczycieli. Wojna odmienia los wszystkich, ale na wezwanie Stefana Starzyńskiego stawiają się gremialnie, aby otrzymać broń i stanąć do obrony ukochanego miasta oraz - honoru Polski. Z miliona dwustu tysięcy mieszkańców Warszawy śmierć z rąk Niemców poniosło do końca 1944 roku 800 tysięcy. Wspaniała stolica Polski stała się wielkim kurhanem gruzów. Dziś współczesna Warszawa chyli czoła przed poświęceniem, bohaterstwem i ofiarą z życia i mienia warszawiaków roku 1939-go.

Tomasz Lerski: Uwaga, uwaga! Nadchodzi.

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska 

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski 

Obsada:

Hanna Kinder-Kiss, Joanna Pach-Żbikowska, Julia Kołakowska-Bytner, Antonina Żbikowska, Andrzej Mastalerz, Wojciech Machnicki, Jan Pęczek, Mirosław Wieprzewski, Piotr Bajor, Jan Kulczycki, Robert Czebotar, Krzysztof Plewako-Szczerbiński, Przemysław Wyszyński, Michał Podsiadło, Jacek Król, Sebastian Machalski.

(mat. promocyjne/ag) 

 

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 6 sierpnia 1944. Harcerska Poczta Polowa – zwiastun radości

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 06:00
- Chłopcy szli w teren, niosąc wiadomości. Rzadko były to wiadomości złe, bo jeżeli ktoś pisał, był to sygnał, że żyje, poszukuje i jest. Dlatego byli przyjmowani wszędzie z niesłychanym entuzjazmem i podnosili nastrój walczącego miasta – wspominał naczelnik Szarych Szeregów Stanisław Broniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotnicza Brygada Obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 06:00
6 września 1939 roku stolicę opuścił prezydent Ignacy Mościcki wraz z władzami państwa. Z obrony Warszawy wycofano lotnictwo. Na barykadach stanęli cywile oraz Robotnicze Barykady Obrony Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:09
Uczestnikami Powstania byli nie tylko żołnierze, ale i cywile, którzy je wspomagali i ponieśli największe straty. Żołnierzy podziemia zginęło ok. 15 tysięcy, a cywilów, od niemowląt po starców, zginęło od 130 do 200 tysięcy osób.
rozwiń zwiń