X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Uwaga, uwaga! Nadchodzi"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 22:00
Słuchowisko Tomasza Lerskiego jest poświęcone heroizmowi oraz niezłomnej postawie wszystkich mieszkańców nieujarzmionego miasta, jakim podczas II wojny światowej była Warszawa. 
Audio
Stare Miasto w Warszawie w roku 1945
Stare Miasto w Warszawie w roku 1945Foto: Anonimowy pracownik Polskiej Agencji Prasowej/Opublikowane w "Warszawa stolica Polski, Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy", wyd. II, Warszawa 1949, p. 101/Wikipedia/domena publiczna

1 września 1939 roku w Warszawie - wybuch wojny przerywa normalne życie ówczesnych warszawiaków, niszczy ich plany na przyszłość, przesądza o losie setek tysięcy osób. Odwiedzamy warszawskie mieszkania: młodego adwokata z Alei Róż, robotnika z Targówka, rozpoczynającego 1 września intratną pracę w fabryce amunicji, rabina z Muranowa - jego syn 1 września rano ma wyruszyć w podróż do Palestyny...

Zajrzymy do teatru rewiowego, szykującego premierę na dzień 1 września, znajdziemy się też w szkole powszechnej i poznamy dylematy zdezorientowanych nauczycieli. Wojna odmienia los wszystkich, ale na wezwanie Stefana Starzyńskiego stawiają się gremialnie, aby otrzymać broń i stanąć do obrony ukochanego miasta oraz - honoru Polski. Z miliona dwustu tysięcy mieszkańców Warszawy śmierć z rąk Niemców poniosło do końca 1944 roku 800 tysięcy. Wspaniała stolica Polski stała się wielkim kurhanem gruzów. Dziś współczesna Warszawa chyli czoła przed poświęceniem, bohaterstwem i ofiarą z życia i mienia warszawiaków roku 1939-go.

Tomasz Lerski: Uwaga, uwaga! Nadchodzi.

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska 

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski 

Obsada:

Hanna Kinder-Kiss, Joanna Pach-Żbikowska, Julia Kołakowska-Bytner, Antonina Żbikowska, Andrzej Mastalerz, Wojciech Machnicki, Jan Pęczek, Mirosław Wieprzewski, Piotr Bajor, Jan Kulczycki, Robert Czebotar, Krzysztof Plewako-Szczerbiński, Przemysław Wyszyński, Michał Podsiadło, Jacek Król, Sebastian Machalski.

(mat. promocyjne/ag) 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Harcerska Poczta Polowa – zwiastun radości

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 08:00
- Chłopcy szli w teren niosąc wiadomości. Rzadko były to wiadomości złe, bo jeżeli ktoś pisał, był to sygnał, że żyje, poszukuje i jest. Dlatego byli przyjmowani wszędzie z niesłychanym entuzjazmem i podnosili nastrój walczącego miasta – wspominał naczelnik Szarych Szeregów Stanisław Broniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotnicza Brygada Obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 06:00
6 września 1939 stolicę opuścił prezydent Ignacy Mościcki wraz z władzami państwa. Z obrony Warszawy wycofano lotnictwo. Na barykadach stanęli cywile oraz Robotnicze Barykady Obrony Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:09
Uczestnikami Powstania byli nie tylko żołnierze, ale i cywile, którzy je wspomagali i ponieśli największe straty. Żołnierzy podziemia zginęło ok. 15 tysięcy, a cywilów, od niemowląt po starców, zginęło od 130 do 200 tysięcy osób.
rozwiń zwiń