"Żaba" - Marta Rebzda

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 21:00
Jacek Żaba, bohater słuchowiska, był chłopakiem z niepełnej rodziny. Niekochanym i odrzuconym przez bliskich. Pewnie sytuacją rodzinną można byłoby tłumaczyć jego bezkompromisowe zaangażowanie w „Solidarność.
Audio
  • Marta Rebzda: "Żaba" - słuchowisko dokumentalne (Jedynka)
Jacek Żaba  w milicyjnej kartotece
Jacek Żaba w milicyjnej kartoteceFoto: IPN

Gdy w nocy z 12/13 grudnia 1986 r. przecinał wraz z Kazimierzem Krauze paski klinowe w 30 autobusach w krakowskiej zajezdni na Czyżynach,  nie przypuszczał, że za swój czyn zapłaci tak wysoką karę. Gdyby żył, miałby dzisiaj 55 lat.

Występują: Aleksander Kaźmierczak, Piotr Grabowski, Katarzyna Dąbrowska, Grzegorz Kwiecień, Karol Dziuba, Paweł Ciołkosz, Andrzej Mastalerz, Maria Ciunelis, Szymon Kusmider, Jakub Wieczorek oraz Leon Charewicz.

Jacka Żabę w reporterskich nagraniach wspominają: Marian Tarka, Kazimierz Krauze, Maciej Gawlikowski, Maria Badylak, Katarzyna Niegolecka.

 Marta Rebzda: "Żaba" 

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera  

Muzyka: Jarek Gawlik  

Obsada:

Aleksander Kaźmierczak, Piotr Grabowski, Katarzyna Dąbrowska, Grzegorz Kwiecień, Karol Dziuba, Paweł Ciołkosz, Andrzej Mastalerz, Maria Ciunelis, Szymon Kusmider, Jakub Wieczorek oraz Leon Charewicz. 

 

Czytaj także

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w dokumentach

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 10:34
IPN uruchamia portal internetowy poświęcony wizycie papieża w Polsce w 1987 roku. - To była przełomowa pielgrzymka, bo znowu dodała siły społeczeństwu w okresie wielkiego marazmu - wyjaśnia prezes Instytutu Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętaj, to Solidarność: O stanie wojennym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 18:43
– Zewnętrznych przejawów stanu wojennego, okrutnych, budzących niechęć i grozę, w Krakowie właściwie nie było – mówił w audycji Pamiętaj, to Solidarność Waldemar Szyszkiewicz, poeta i publicysta.
rozwiń zwiń