Marta Rebzda "Kto się nie schowa, ten kryje"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 11:11
24 marca o godzinie 19:00 zaprosiliśmy Państwa do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Marty Rebzdy "Kto się nie schowa, ten kryje" reżyserii Waldemara Modestowicza.
Audio
Kto się nie schowa, ten kryje - kadr z nagrania
Kto się nie schowa, ten kryje - kadr z nagraniaFoto: Marta Rebzda

Józef Roztropowicz razem z żoną Natalią dzierżawił ziemię w osadzie niedaleko Radziwiłłowa. Mieli czworo dzieci. Latem 1943, gdy sąsiedzi zaczęli napadać sąsiadów, Roztropowiczowie przeprowadzili się do Radziwiłłowa. Zamieszkali w kamienicy między innymi z rodziną Stramskich.

To właśnie nastoletnia Zosia Stramska, odkryła, że w schowku na drewno, w kuchni, z której korzystała jej rodzina, w całkowitych ciemnościach i w warunkach uwłaczających ludzkiej godności, przechowywane jest żydowskie dziecko. Jak się później okazało była to Sabinka Kagan. Dwuletnia dziewczynka o blond włosach i dużych niebieskich oczach.

Tak rozpoczyna się ta niezwykła radiowa opowieść, a ponieważ zrodziła się z reportażu, który cztery lata temu autorka nagrała dla Polskiego Radia, składa się również z warstwy dokumentalnej. Są to nagrania rozmów ze Stanisławą Roztropowicz, córką Natalii i Józefa, oraz Sabiną Heller, które spotkały się po przeszło pięćdziesięciu latach rozłąki.


                            Marta Rebzda "Kto się nie schowa, ten kryje" 

Reżyseria: Waldemar Modestowicz 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Jarosław Gawlik  

Obsada:

Danuta Stenka, Arkadiusz Jakubik, Jadwiga Jankowska - Cieślak, Przemysław Bluszcz, Katarzyna Dąbrowska, Grzegorz Kwiecień, Marcin Bosak, Borys Wiciński, Vanessa Aleksander, Nastazja Bytner, Antonina Żbikowska, Jakub Strach,

 


 

 

 


Czytaj także

"Spotkanie w Paryżu". Spór polskiej komunistki i wolnego artysty

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 06:00
Słuchowisko jest adaptacją sztuki aktorki, scenarzystki i instrumentalistki - Patrycji Jankowskiej-Fessard pt. "Paryż, 30 czerwca"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komedia absurdów w gwiazdorskiej obsadzie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 18:00
Dwuaktową komedię absurdów Henryka Bardijewskiego pt. "Kwestia zaufania" wyreżyserował Janusz Kukuła, a w rolach głównych występują Piotr Adamczyk, Andrzej Ferenc, Grażyna Barszczewska i Krzysztof Gosztyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warsztaty z rozstania" - słuchowisko w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 22:00
Czy nasze życie nie byłoby lepsze, gdybyśmy potrafili rozstawać się z niepotrzebnymi rzeczami? Ze starymi urazami chowanymi  w sercu? Ze wszystkim tym, co nam zabiera spokój duszy? Dlaczego nikt nas tego nie uczy? No właśnie! Najwyższy czas – czas na słuchowisko Anety Wróbel "Warsztaty z rozstania" w reżyserii autorki.
rozwiń zwiń