Sceny z życia Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 21:00
W radiowej Jedynce premierowe słuchowisko Wojciecha Markiewicza "Dwór nie taki straszny. Sceny z życia Stanisława Moniuszki" w reżyserii autora.
Audio
  • Sceny z życia Stanisława Moniuszki (Słuchowisko w Jedynce)
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

Mógł zostać kompozytorem muzyki lekkiej, łatwiejszej i niosącej "prostą uciechę, co troski przegoni". Stanisław Moniuszko (1819- 1872) użył tych słów pisząc do poznanej w Wilnie Aleksandry z Mullerów, przyszłej żony, którą pieszczotliwie nazywał Omką. Tam również, w salonie domu zajezdnego swoich teściów, 7 stycznia 1848 roku została po raz pierwszy wykonana dwuaktowa opera "Halka", która przyniesie kompozytorowi w przyszłości zgoła inny tytuł, "ojca narodowej opery".

Autor "Strasznego dworu" (1865), a nieco później trzyaktowej "Parii", urodzony i wychowany w majątku Ubiel na ziemi mińskiej, pod czujnym okiem ojca, napoleońskiego żołnierza, uzdolnionej muzycznie matki, zaangażowanych patriotycznie i społecznie stryjów, zawarł w swojej twórczości ważne i istotne dla swoich czasów tematy i motywy.

Po studiach muzycznych w słynnej "Singakademie" w Berlinie pod kierunkiem samego jej dyrektora Carla Rugenhagena i napisaniu komedioopery "Nocleg w Apeninach" do słów Aleksandra Fredry, zdawał się iść w innym niż muzyka orkiestrowa kierunku. W trakcie błyskotliwej kariery Moniuszki powstało ostatecznie 13 oper, 278 Pieśni, w tym 30 wydanych jako "Śpiewniki domowe", 63 Msze i inne utwory religijne oraz kilkadziesiąt utworów kameralnych, fortepianowych, a także, już pod koniec życia, cenny podręcznik do nauki harmonii. 

Był Moniuszko założycielem profesorem Instytutu Muzycznego w Warszawie. O ciekawych i mało znanych epizodach z życia kompozytora, inspiracjach twórczych, wpływach muzyki ludowej, fascynacjach twórczością Mickiewicza, Fredry czy Syrokomli opowiada słuchowisko Wojciecha Markiewicza "Dwór nie taki straszny", w ciekawej autorskiej oprawie i realizacji Macieja Kubery. W obsadzie, obok aktora Teatru Narodowego, Marcina Przybylskiego w roli Moniuszki usłyszymy między innymi Elżbietę Kijowską, Dorotę Landowską, Katarzynę Herman Jerzego Szejbala i Leszka Zdunia.

                                            

Wojciech Markiewicz "Dwór nie taki straszny. Sceny z życia Stanisława Moniuszki."

Reżyseria: Wojciech Markiewicz 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Maciej Kubera


Obsada:

Marcin Przybylski, Jerzy Schejbal, Elżbieta Kijowska - Rozen, Leszek Zduń, Izabella Bukowska - Chądzyńska, Dorota Landowska, Tomasz Marzecki, Katarzyna Herman, Karol Kwiatkowski, Antonina Żbikowska, Maria Wądołowska,

 

 


 

 

 


Czytaj także

Andrzej Brzoska: Teatr Polskiego Radia to sztuka dla wybranych

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:28
27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. To święto m.in. Teatru Polskiego Radia, który od ponad 90 lat zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży i poezji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śledztwo setnika"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 21:00
Premierowe słuchowisko Davisa Bunna i Janette Oke "Śledztwo setnika" w adaptacji i reżyserii Waldemara Kasperczaka.
rozwiń zwiń