"Sonata Belzebuba"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 21:00
"Sonata Belzebuba" Stanisława Ignacego Witkiewicza to historia młodego kompozytora i buntownika, który wchodzi w pakt z diabłem, żeby przy jego pomocy stworzyć genialne dzieła muzyczne 
Audio
  • "Sonata Belzebuba" (Słuchowisko w radiowej Jedynce)
Sonata Belzebuba - kadr z nagrania słuchowiska
Sonata Belzebuba - kadr z nagrania słuchowiskaFoto: Magdalena Rebzda/Polskie Radio

To taki trochę Doktor Faustus w wydaniu i na miarę mistrza Witkacego, tylko że napisany w 1925 roku, czyli prawie dwadzieścia lat przed Tomaszem Mannem. To przedostatnia napisana i zachowana sztuka Stanisława Ignacego Witkiewicza w sposób oczywisty inspirowana przyjaźnią autora z genialnym muzykiem i kompozytorem Karolem Szymanowskim.

W dramacie występują typowe dla Witkacego postacie: demoniczna kobieta fatalna, śpiewaczka operowa Hilda Fajtcacy, młoda ambitna nimfetka, gimnazjalistka Krystyna Ceres, ognisty bubek, baron Sakalyi i jego matka Baronowa, zwariowana wróżbitka babcia Julia, egzotyczny brazylijski plantator Teobald Rio-Bamba, wreszcie Belzebub w przebraniu hidalgo Baltazara de Baleastadar i Diabły-Lokaje.

Młody mordowarski kompozytor Istvan zostaje przez diabła uwiedziony i użyty do stworzenia genialnej muzycznie i piekielnie perwersyjnej Sonaty Belzebuba. Do słuchowiska użyczył swojej muzyki wybitny kompozytor Piotr Moss, który też sam zagrał na fortepianie finałową sonatę Belzebuba. W słuchowisku występują znakomici aktorzy: Anna Chodakowska, Maria Pakulnis, Wiktoria Gorodecka, Justyna Kowalska, Mateusz Rusin, Piotr Grabowski, Marcin Przybylski, Krzysztof Stelmaszyk oraz Zbigniew Konopka i Paweł Peterman. Całość perfekcyjnie zrealizował akustycznie Maciej Kubera, a dzieło Witkacego adaptował do radia i wyreżyserował (z ogromną przyjemnością i w znakomitym zespole) Waldemar Modestowicz.

 Stanisław Ignacy Witkiewicz "Sonata Belzebuba"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz 

Adaptacja: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Moss

Obsada:

Anna Chodakowska, Maria Pakulnis, Wiktoria Gorodeckaja, Justyna Kowalska, Mateusz Rusin, Piotr Grabowski, Marcin Przybylski, Krzysztof Stelmaszyk oraz Zbigniew Konopka i Paweł Peterman.

 


 

 

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulisy Kultury. O potędze wyobraźni w Teatrze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 10:00
- U nas iluzja jest posunięta do granic wytrzymałości. Nie ma świata, nie ma dekoracji, czasami korzystamy z rekwizytów. Wszystko tworzymy głosem - opowiada reżyser Waldemar Modestowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Moss: kompozytor rodzi się kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 12:44
- Często widzimy artystów inaczej, ich pracę, ich sposób życia niż tak naprawdę to wygląda. Życie kompozytora, takiego jak ja, nie jest specjalnie atrakcyjne. Polega ono głównie na byciu z samym sobą przez długie godziny. Bez tego nie ma tych chwil szczęścia, kiedy słyszy się swój utwór - mówi w radiowej Jedynce kompozytor.  
rozwiń zwiń