"Nakarmić kamień" - premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 12:05
22 września o godzinie 21:00 zaprosiliśmy Państwa do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Bronki Nowickiej "Nakarmić kamień" w adaptacji i reżyserii Artura Urbańskiego.
Audio
  • "Nakarmić kamień" (Słuchowisko w radiowej Jedynce)
Danuta Stenka
Danuta StenkaFoto: Polskie Radio
"Nakarmić kamień" to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Bronkę Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Związek człowiek-rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, "zatrzymanych" w przedmiotach. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej.
Trudno tę prozę poetyzującą ugryźć, intymny świat dziecka zdaje się nie dopuszczać nikogo z zewnątrz. Łatwo za to w niego wsiąknąć, nasycić zmysły bezkompromisową narracją. Tutaj każda rzecz obrasta w znaczenie przy pomocy języka, który wybija ze strefy komfortu.

                Bronka Nowicka "Nakarmić kamień"

Adaptacja: Artur Urbański

Reżyseria: Artur Urbański

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Artur Urbański

Obsada:

Danuta Stenka, Sandra Korzeniak, Mateusz Łasowski, Anna Chodakowska, Halina Łabonarska, Antonina Żbikowska, Artur Urbański,

Gwary:

Bożena Furczyk, Kamil Pruban, Mateusz Kwiecień

 

 

 


Czytaj także

Kulisy Kultury. O potędze wyobraźni w Teatrze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 10:00
- U nas iluzja jest posunięta do granic wytrzymałości. Nie ma świata, nie ma dekoracji, czasami korzystamy z rekwizytów. Wszystko tworzymy głosem - opowiada reżyser Waldemar Modestowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Moss: kompozytor rodzi się kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 12:44
- Często widzimy artystów inaczej, ich pracę, ich sposób życia niż tak naprawdę to wygląda. Życie kompozytora, takiego jak ja, nie jest specjalnie atrakcyjne. Polega ono głównie na byciu z samym sobą przez długie godziny. Bez tego nie ma tych chwil szczęścia, kiedy słyszy się swój utwór - mówi w radiowej Jedynce kompozytor.  
rozwiń zwiń