"Tchnienie. Poeta fortepianu" - premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 06:59
W niedzielny wieczór (23 lutego) zaprosiliśmy Państwa do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko "Tchnienie. Poeta fortepianu" w adaptacji i reżyserii Katarzyny Michałkiewicz.
Audio
  • "Tchnienie. Poeta fortepianu" (Słuchowisko w radiowej Jedynce)
Marcin Hycnar
Marcin HycnarFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Tchnienie. Poeta fortepianu" jest słuchowiskiem na podstawie listów Chopina z czasu jego młodości aż do śmierci i relacji osób mu współczesnych: kompozytorów, przyjaciół, uczniów.

Choć głównym bohaterem jest Fryderyk Chopin, do słuchowiska powstała muzyka oryginalna. Pianista i kompozytor Aleksander Dębicz napisał temat w stylu Chopinowskim i poddał go wariacjom, nawiązującym do różnych utworów Chopina. Kompozytor i pianista chciał w ten sposób pokazać, czym jest idiom chopinowski, a jednocześnie stworzyć odrębnego bohatera słuchowiska.

Całość odsłania nieoczywisty portret emocjonalny Chopina.

Słuchowisko powstało na podstawie korespondencji Fryderyka Chopina w opracowaniu Henryka Opieńskiego i książki Jean – Jacques Eigeldingera "Chopin w oczach swoich uczniów" w tłumaczeniu Zbigniewa Skowrona.


Henryk Opieński "Korespondecja Fryderyka Chopina"

Jean - Jacques Eigeldinger "Chopin w oczach swoich uczniów"

Tłumaczenie: Zbigniew Skowron

Adaptacja: Katarzyna Michałkiewicz

Reżyseria: Katarzyna Michałkiewicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Aleksander Dębicz


Obsada:

Jędrzej Hycnar, Marcin Hycnar, Kuba Strach, Karolina Gorczyca, Katarzyna Dąbrowska, Martyna Kowalik, Monika Buchowiec, Joanna Gryga, Jarosław Gajewski, Łukasz Lewandowski, Przemysław Stippa, Jakub Snochowski, Kamil Mrożek, Kamil Pruban


Czytaj także

"Chaja i Chaim. Opowieść o dwóch liściach" - premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 08:32
26 stycznia o godzinie 21:00 zaprosiliśmy Państwa do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Marty Rebzdy pt. "Chaja i Chaim. Opowieść o dwóch liściach" w reżyserii Waldemara Modestowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Las" - premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 08:34
2 lutego o godzinie 21:00 zaprosiliśmy Państwa do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Michała Zdunika "Las" w reżyserii autora.
rozwiń zwiń