"Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 21:10
Moralne wybory komunistycznego sędziego, który skazywał na kary śmierci żołnierzy niepodległościowego podziemia.
Audio
  • "Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem" (Jedynka)
Wiktoria Gorodecka i Ignacy Gogolewski
Wiktoria Gorodecka i Ignacy GogolewskiFoto: Magda Rebzda /Polskie Radio

Bohaterami słuchowiska "Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem" są Mieczysław Widaj, emerytowany sędzia wojskowy, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, lat 95 oraz Ewa Vitroux, dziennikarka, lat 32.

Mieczysław Widaj, zastępca przewodniczącego Najwyższego Sądu Wojskowego, w latach 1945–1953 odpowiedzialny był za skazanie na śmierć 106 żołnierzy podziemia niepodległościowego. To najsłynniejszy komunistyczny zbrodniarz sądowy.

W słuchowisku Ewa Vitroux stara się w rozmowie z Mieczysławem Widajem rozwikłać zagadkę moralnych wyborów tego ostatniego. Motywem ich rozmowy jest wyrok i śmierć Kazimierza Kamieńskiego, pseudonim "Huzar", jednego z najdłużej walczących żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

Słuchowisko Wacława Holewińskiego wyreżyserował Cezary Morawski, Ewę Vitroux zagrała Wiktoria Gorodecka, Mieczysława Widaja Ignacy Gogolewski. Muzycznie słuchowisko oprawił Michał Lorenc.

Wacław Holewiński "Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem"

Reżyseria:  Cezary Morawski

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Michał Lorenc

Obsada:

Ignacy Gogolewski, Wiktoria Gorodecka.

 


 

 

 


Czytaj także

Wiktoria Gorodecka na Festiwalu Dwa Teatry

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 18:23
W Sopocie już od rana prezentowane są słuchowiska biorące udział w konkursie, po nich odbywają się spotkania z twórcami, a my już tu i teraz zapraszamy na spotkanie z Wiktorią Gorodecką - laureatką zeszłorocznego Grand Prix za tytułową rolę w "Ordonce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Okna z widokiem na Weronę"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 19:05
Od 1 stycznia w wieczornych "Lekturach Jedynki" Wiktoria Gorodecka czyta fragmenty książki powieści Hanny Kowalewskiej "Okna z widokiem na Weronę". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin - cztery wieczory pisarskie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 21:10
Dwie Francuzki, kobiety w podobnym wieku, wygłaszają monologi o sobie, o mężczyznach w ich życiu oraz polskim pianiście i kompozytorze.
rozwiń zwiń