"Sprzedaż" - premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 10:50
29 marca (niedziela) o godzinie 21:00 zaprosiliśmy Państwa do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Marcina Witana "Sprzedaż" w reżyserii Dobrosławy Bałazy.
Audio
Kazimierz Kaczor
Kazimierz KaczorFoto: Polskie Radio

Akcja słuchowiska Marcina Witana "Sprzedaż" rozgrywa się współcześnie, w jednym z najbogatszych europejskich krajów, jakim jest Holandia. Mogłoby się wydawać, że materialne bogactwo jest gwarantem zaspokojenia wszelkich potrzeb, nawet tych najbardziej wysublimowanych, bo duchowych. Ale tak nie jest.

Konsumpcyjny styl życia zdławił w rodowitych Holendrach wszelką wrażliwość i doprowadza do bezwzględnej eliminacji  parafii i wspólnot religijnych, czyli duchowego Kościoła, wokół którego gromadzą się wierni. A początkiem tego masowego odwrotu od wartości duchowych, na czele z wiarą w Boga, jest sprzedaż kościołów. I o tę właśnie tytułową sprzedaż chodzi.

Akcja słuchowiska rozgrywa się w parafii katedralnej pewnego miasta w Holandii. W czasie spotkań biskupa z członkami rady tej parafii, zgromadzonej wokół problemu niemożliwości utrzymania i remontu miejscowej katedry dochodzi do dramatycznego obnażenia postaw elity społecznej.

Walka o środki na remont zamienia się w bezlitosny spektakl ukazujący cynizm, bezideowość i tchórzostwo materialnych i intelektualnych elit społeczeństwa, akceptującego aborcję, eutanazję i masowe staczanie się młodych w uzależnienia.

Jedynym jasnym punktem staje się aktywność polskich emigrantów, którzy nie tylko skupiają się na własnych potrzebach ale aktywnie wspierają rodzimą społeczność w odrodzeniu najważniejszych duchowych wartości, pozwalających przetrwać bogatym narodom i wydobyć się z miałkości codzienności.

Zachęcamy do wysłuchania i refleksji w czasie, kiedy siła duchowa jest naszą najważniejszą potrzebą.


Marcin Witan "Sprzedaż"

Reżyseria:  Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski


Obsada:

Anna Apostolakis - Gluzińska, Julia Kołakowska - Bytner, Kazimierz Kaczor, Mirosław Wieprzewski, Leon Charewicz, Sławomir Pacek, Jan Pęczek, Tomasz Błasiak, Jarosław Domin, Krzysztof Plewako - Szczerbiński, Przemysław Glapiński

 

Czytaj także

"Windykator" - premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 10:20
7 marca (sobota) o godzinie 21:00 zaprosiliśmy Państwa do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Dobrosławy Bałazy "Windykator" w reżyserii autorki.
rozwiń zwiń