"Klasyka Polskiego Dramatu": Słuchowisko Karola Wojtyły "Crux Christi"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 07:30
Program 1 Polskiego Radia zaprosił Państwa na słuchowisko "Crux Christi". To jedno z czterech misteriów paraliturgicznych, jakie Karol Wojtyła, wówczas wikary w krakowskim kościele św. Floriana, skomponował i wystawił ze studentami w roku 1950.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: giulio napolitano/Shutterstock

Teksty zostały odnalezione przez księdza Szymona Fedorowicza, syna Jacka, który należał do "Środowiska" wikarego Wojtyły. Jacek Fedorowicz pełnił odpowiedzialną rolę w przygotowaniu misteriów, dlatego stał się posiadaczem mocno sfatygowanych maszynopisów.

Nabożeństwa ks. Wojtyły zostały rozpisane na głosy. W przypadku "Crux Christi" mamy do czynienia z fragmentami pasji wg św. Mateusza przeplatanymi pieśniami wielkopostnymi pochodzącymi z Liturgii Godzin, bądź śpiewnika Karola Siedleckiego.

Słuchowisko zostało wyemitowane w Wielki Piątek. Zapraszamy do ponownego wysłuchania.


Posłuchaj
52:03 PR1_AAC 2020_04_10-21-05-30.mp3 "Klasyka Polskiego Dramatu": Karol Wojtyła - "Crux Christi" (Słuchowisko w radiowej Jedynce)

 

Wykonanie, które nadaliśmy w Polskim Radiu ma walor absolutnie unikatowy i pionierski zarazem; nikt dotychczas nie zaadaptował tego tekstu Karola Wojtyły, zawierającego jego wyjątkowe przemyślenia na temat Tajemnicy Odkupienia, na użytek radia. Zrealizowano je pod kierownictwem muzycznym Marcina Bornusa-Szczycińskiego, wykładowcy śpiewu liturgicznego, organisty i założyciela Zespołu Muzyki Dawnej Bornus Consort, który to zespół wykonuje wszystkie śpiewy (ze specjalnym udziałem Antoniny Krzysztoń).

W roli kapłana usłyszeliśmy Krzysztofa Wakulińskiego, narratorem był Krzysztof Gosztyła, w roli Jezusa Andrzej Ferenc. Wystąpili także: Stanisław Brudny, Adam Bauman i Henryk Talar. Opieka literacka Marcina Witana, realizacja akustyczna Mariana Szałkowskiego i Andrzeja Brzoski, reżyseria całości Janusza Kukuły.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak