"Jehoszua" - premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 14:00
Słuchowisko "Jehoszua" w adaptacji i reżyserii Katarzyny Michałkiewicz, które powstało na podstawie Ewangelii Św. Jana, opowiada dzieje Jezusa  od ostatniej wieczerzy  do spotkania z uczniami po zmartwychwstaniu nad jeziorem Genezaret.
Piotr Adamczyk
Piotr Adamczyk Foto: Polskie Radio

Posłuchaj
34:59 PR1_AAC 2020_04_12-21-06-47.mp3 "Jehoszua" (Słuchowisko w radiowej Jedynce)

Aby osadzić znaną historię w oryginalnym otoczeniu Izraela - przywołane zostały niektóre hebrajskie imiona, słowa. Najważniejsze jest jednak imię Jehoszua (Jezus), które w hebrajskim  oryginale znaczy: Jahwe jest zbawieniem.

Ważnym wyzwaniem było dla reżyserki Katarzyny Michałkiewicz stworzenie żywej opowieści, która przekaże sens nauczania Jehoszuy (Jezusa) , pokaże jego ludzką i boską naturę. Odkryje wymiar odkupienia, który przyniósł ludziom swoją śmiercią.

Całość zostaje opowiedziana z perspektywy jednego z uczniów, Jana (Jakub Snochowski), nie bez znaczenia jest zaczęcie całości monologiem z początku tej ewangelii  „na początku było Słowo, a Słowo było u Jahwe”, co tworzy kontekst dla całej opowieści.

Muzyka  Wojciecha Błażejczyka jest dodatkowym bohaterem opowiadanej historii, jej świadkiem, przenosi emocje, ale również wprowadza metafizyczny wymiar.

W głównej roli usłyszymy Piotra Adamczyka, który w poruszający sposób wcielił się w rolę Jehoszuy.

Zapraszamy do tej podróży otwierającej duchowy wymiar, poprzez słowa, dźwięki i muzykę.


"Jehoszua" słuchowisko wg Ewangelii Św. Jana 

Tłumaczenie: Towarzystwo Biblijne w Polsce

Adaptacja: Katarzyna Michałkiewicz

Reżyseria:  Katarzyna Michałkiewicz


Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Wojciech Błażejczyk


Obsada:

Piotr Adamczyk, Jakub Snochowski, Maciej Kowalik, Łukasz Borkowski, Piotr Bondyra, Dariusz Wnuk, Anna Sandowicz, Krzysztof Stelmaszyk, Henryk Rajter, Julia Kołakowska - Bytner, Bożena Furczyk, Tomasz Jarosz, Mateusz Kwiecień,

Dominik Płociński - wiolonczela

Wojciech Błażejczyk - skrzypce

***

Słuchowisko wyemitowaliśmy w niedzielę (12 kwietnia) o godzinie 21:00

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Strach trawi sumienie powoli" - premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 13:40
Zbrodni katyńskiej z 1940 roku i katastrofy smoleńskiej z roku 2010 nie da się w polskiej historii oddzielić. Bo choć zdarzenia te dzieli siedemdziesiąt lat, to przecież widać tu naturalną ciągłość, a pamięć o ofiarach obu tych zdarzeń będzie, bez wątpienia, trwała w Polakach przez następne pokolenia.
rozwiń zwiń