"Szto słucziłos w katinskom liesu". Słuchowisko o zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 09:50
Popełniona 80 lat temu w Katyniu koło Smoleńska zbrodnia na oficerach Wojska Polskiego wzbudza szok i niedowierzanie aż do dziś. Po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, Rosjanie wzięli do niewoli 240 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, których po aresztowaniu przekazali nie do obozów jenieckich, ale bezpośrednio siepaczom z NKWD.
Henryk Talar
Henryk TalarFoto: Polskie Radio

Posłuchaj
45:20 PR1_AAC 2020_04_18-21-05-50.mp3 "Szto słucziłos w katinskom liesu" (Słuchowisko w radiowej Jedynce)

 

2 marca 1940 roku, według wytycznych samego Stalina, Ławrientij Beria, szef NKWD, przygotował tajną notatkę dla członków Biura Politycznego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Stała się ona podstawą uchwały z 5 marca 1940 roku, nakazującej, by "sprawę" 14 700 polskich oficerów - jeńców wojennych, oraz 11 tysięcy innych polskich więźniów "rozpatrzyć w trybie specjalnym, z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary - rozstrzelania". Dokument z 5 marca 1940, z podpisami najważniejszych ludzi władzy ZSRR, przeleżał, pilnie skrywany w archiwach, aż do 1992 roku, kiedy to ujawniono go opinii publicznej.

Słuchowisko Tomasza Lerskiego dokumentuje zakulisowe poczynania przywódców ZSRR, prowadzące do bezkompromisowej zbrodni dokonanej w Katyniu, łamiącej w haniebny sposób wszelkie międzynarodowe konwencje. W obsadzie m. in. Henryk Talar (jako Stalin) i Olgierd Łukaszewicz (jako Mołotow).


Tomasz Lerski "Szto słucziłos w katinskom liesu"

Reżyseria:  Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

 

Obsada:

Olgierd Łukaszewicz, Henryk Talar, Mirosław Wieprzewski, Marek Lewandowski, Szymon Kuśmider, Leon Charewicz, Sławomir Pacek, Marcin Troński, Robert Czebotar, Tomasz Borkowski, Maciej Gudowski

***

Słuchowisko Tomasza Lerskiego "Szto słucziłos w katinskom liesu" w reżyserii Dobrosławy Bałazy wyemitowaliśmy w sobotę (18 kwietnia) o godzinie 21:00.

 

 

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Katyń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu w 1940 roku w słuchowisku Marty Rebzdy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 17:10
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Do gwiazd" Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza. Historia Janiny Lewandowskiej z domu Dowbor-Muśnickiej i poszukującego jej przez lata męża, Mieczysława Lewandowskiego, koncentruje się nie tylko na jednostkowych losach bohaterów, ale i przywołuje wciąż za mało znane fakty z historii Polski. W słuchowisku ważną rolę odgrywają również dźwięki dokumentalne, m.in. rozmowy z Dianą Pitt, córką Mieczysława Lewandowskiego z drugiego małżeństwa.
rozwiń zwiń