Premierowe słuchowisko z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 06:04
Dramat historyczny Tomasza Lerskiego pod tytułem "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" powstał na zamówienie Teatru Polskiego Radia w związku z 229. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akcja słuchowiska nie dzieje się jednak ani w Warszawie, ani w Polsce. Autor umieścił ją w realiach dworów panujących Berlina, Petersburga i Wiednia.
Audio
  • "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" (Słuchowisko w radiowej Jedynce)
Henryk Talar
Henryk TalarFoto: Polskie Radio

Posłuchaj
45:49 PR1_AAC 2020_05_03-21-06-58.mp3 "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" (Słuchowisko w radiowej Jedynce)

 

Słuchowisko przedstawia tajne rozgrywki i spiskowe posunięcia trojga władców: Katarzyny II, carycy Rosji, Leopolda II - cesarza Austrii oraz Fryderyka Wilhelma II - króla Prus, tudzież  ich doradców i ambasadorów, mające na celu obalenie polskiej konstytucji oraz doprowadzenie do rozbioru Polski. Zamiary swe realizują skutecznie, prowadząc misterną grę dyplomatyczna. Główną beneficjentką tej potężnej intrygi staje się Rosja. Katarzyna II triumfuje.

W słuchowisku w reżyserii Janusza Kukuły usłyszeliśmy znakomitych aktorów. W roli króla Prus wystąpił Henryk Talar. Jego doradcę Friedricha von Arnima odtwarza Olgierd Łukaszewicz, zaś podstępną carową Rosji jest Ewa Kania.

W roli Johanna von Cobenzla, posła austriackiego w Petersburgu usłyszeliśmy Krzysztofa Gosztyłę. Jako Leopold wystąpił Andrzej Ferenc, a jego doradca Wenzel von Kaunitz (kanclerz Austrii) - Andrzej Mastalerz. Opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski, realizacja akustyczna - Agnieszka Szczepańczyk.

Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska, które ukazuje dramat polskiej walki o zachowanie niepodległości w innym niż dotąd ujęciu - poprzez pryzmat połączenia trzech potęg, łamiących bezpardonowo wolność i wszelkie prawa do istnienia słabszego od siebie sąsiada.

Tomasz Lerski "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" 

Reżyseria:  Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski


Obsada:

Henryk Talar, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Kania, Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Andrzej Mastalerz, Maciej Gudowski

***

Słuchowisko wyemitowaliśmy w niedzielę (3 maja) po godz. 21.00

TeatrPolskiegoRadia/ag/kh


 

 

 


Czytaj także

"Strach trawi sumienie powoli" - premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 13:40
Zbrodni katyńskiej z 1940 roku i katastrofy smoleńskiej z roku 2010 nie da się w polskiej historii oddzielić. Bo choć zdarzenia te dzieli siedemdziesiąt lat, to przecież widać tu naturalną ciągłość, a pamięć o ofiarach obu tych zdarzeń będzie, bez wątpienia, trwała w Polakach przez następne pokolenia.
rozwiń zwiń