Słuchowisko w Jedynce. "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego. POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 21:07
W cyklu "Klasyka polskiego dramatu" Program 1 Polskiego Radia nadał słuchowisko Waldemara Modestowicza na podstawie "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego. - Atmosfera odświętnej przygody z wielką poezją, magicznym dramatem, odkrywanie wagi i piękna słowa, radość i skupienie w tworzeniu - mówi o słuchowisku reżyser. 
Audio
  • W cyklu "Klasyka polskiego dramatu" słuchowisko Waldemara Modestowicza na podstawie "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego cz. 1 (Jedynka)
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Wojciech Kusiński / PR

​Części drugiej można posłuchać <<<TUTAJ>>>

Na scenie teatru pojawia się romantyczny bohater - Konrad i mocą sztuki, mocą czynu pragnie wyzwolić naród. Rozpoczyna się narodowe misterium, swoista spowiedź z naszych polskich grzechów, oczyszczenie, które ma wyzwolić ducha wolności, przygotować do czynu, do powstania. Czy Konrad Wyspiańskiego znajdzie w sobie siłę przywódcy? Dokąd chce poprowadzić naród? Walczy z Geniuszem, walczy z Poezją, niesie pochodnię - zarzewie buntu, a jednak na koniec oślepiony przez boginie zemsty, Erynie, zostaje na zawsze uwięziony w teatrze.

Posłuchaj
47:24 2020_05_22 21_07_31_PR1.mp3 W cyklu "Klasyka polskiego dramatu" słuchowisko Waldemara Modestowicza na podstawie "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego cz. 1 (Jedynka)

 

Ta mowa nas unosi i prowadzi

- Spróbujcie przeczytać "Wyzwolenie" na głos, tak jak my w Teatrze Polskiego Radia. Wtedy dramat nabiera prawdziwego znaczenia, nabiera życia. Słychać piękno melodii wiersza, jego turkocącą rytmami i rymami frazę. Przestaje mieć znaczenie, że niejasne i przestarzałe są niektóre słowa, niektóre zwroty, słuchamy go jak starej pieśni, starej legendy, którą znali i śpiewali nasi pradziadowie, w zapomnianym baśniowym języku. Ta mowa nas unosi, prowadzi, ona opisuje postacie i zdarzenia, jest sprawcą dramatu, ona powoduje akcję, skrzy się jak wielobarwny motyl w słońcu. Czujemy, że nasz język potrafi być bogaty, plastyczny i piękny. To "żywa mowa" - jest jak źródło, magiczna woda życia, do której chcą dojść Ojciec i Syn w "Wyzwoleniu" - mówi Waldemar Modestowicz, reżyser słuchowiska. 

Kto wystąpi?

W słuchowisku występują: Mariusz Bonaszewski (Konrad), Danuta Stenka (Muza), Franciszek Pieczka (Starzec), Miłogost Reczek (Prezes), Krzysztof Kowalewski (Karmazyn), Jarosław Gajewski (Mówca), Aleksander Bednarz (Prymas), Mariusz Benoit (Poeta), Leon Charewicz (Kaznodzieja), Grzegorz Damięcki (Przewodnik), Anna Chodakowska (Hestia), Anna Dereszowska (Harfistka) oraz: Marian Opania, Andrzej Blumenfeld, Adam Woronowicz, Agnieszka Judycka, Aneta Todorczu-Perchuć, Adam Ferency, Sylwester Maciejewski, Krzysztof Banaszyk, Andrzej Chudy, Paweł Szczesny, Karol Wróblewski, Zbigniew Konopka, Przemysław Stippa, Barbara Zielińska, Kinga Tabor, Monika Pikuła i Julia Kołakowska. Realizacja: Tomasz Perkowski, autor muzyki: Piotr Moss.

*** 

Na drugą część słuchowiska Teatru Polskiego Radia na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego z 1902 r. w cyklu radiowej Jedynki "Klasyka polskiego dramatu" zapraszamy w piątek (29.05) po godz. 21.00.

DS/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak