"Wyrok na Franza Kutscherę". Słuchowisko w cyklu "Dzieci bliżej historii"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 06:50
Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania poruszającego największe emocje słuchowiska "Wyrok na Franza Kutscherę" w wykonaniu popularnych aktorów młodego pokolenia, m.in. Poli Piłat i Józefa Pawłowskiego. 
W dniu 1 lutego 1944 roku z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego Oddział Specjalny Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej Parasol wykonał udaną akcję w Alejach Ujazdowskich w Warszawie na generała SS i Policji Franza Kutscherę  kata Warszawy
W dniu 1 lutego 1944 roku z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego Oddział Specjalny Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej Parasol wykonał udaną akcję w Alejach Ujazdowskich w Warszawie na generała SS i Policji Franza Kutscherę – kata Warszawy Foto: CAF/PAP/Reprodukcja

Radiowy spektakl wyemitowany został w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

Posłuchaj
21:19 _PR1_AAC 2020_06_11-19-30-22.mp3 Słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii": "Wyrok na Franza Kutscherę" (Jedynka)

 

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. W najbliższy czwartek (11 czerwca, godz. 19.30) na antenie radiowej Jedynki w teatralnym cyklu historycznych słuchowisk dla dzieci zaprezentowany zostanie spektakl "Wyrok na Franza Kutscherę".

Słuchowisko w reżyserii Dobrosławy Bałazy przedstawia losy żołnierzy, którzy wykonali wyrok wydany na Franza Kutscherę zwanego "katem Warszawy". W czasie II wojny płk. August Fieldorf "Nil" wyznaczył na wykonawcę wyroku oddział "Agat" - oddział specjalny Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.

>>> Serwis specjalny Polskiego Radia II wojna światowa <<<

Operacja była najważniejszą skutecznie przeprowadzoną akcją bojową wymierzoną w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego aparatu terroru w tamtym czasie. Brali w niej udział bardzo młodzi, niespełna 20-letni żołnierze. Najmłodsza z grupy przygotowującej akcję, Elżbieta Dziębłowska pseud. „Dewajtis”, miała zaledwie 14 lat.

Czytaj więcej
dziecko radio 1200.jpg
"Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki

 W cyklu „Dzieci bliżej historii” podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów. Młodzi żołnierze, którzy wykonali udany wyrok wydany przez Kierownictwo Walki Podziemnej na dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, zasługują na nasz podziw i pamięć – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

W słuchowisku wystąpili znakomici polscy aktorzy młodego pokolenia, w tym m.in. Justyna Bojczuk, Damian Kulec, Józef Pawłowski i Pola Piłat oraz Robert Czebotar, Sebastian Machalski i Mirosław Wieprzewski. Realizacja dźwięku: Maciej Kubera, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.

Słuchowisko wyemitowaliśmy w czwartek (11.06) o godz. 19.30.

***

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane: 28 czerwca, 12 i 26 lipca, 2, 15 i 30 sierpnia, 13 i 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

kh

Czytaj także

Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
rozwiń zwiń