"Bohater niezwykły". Słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 07:00
Tym razem w ramach cyklu "Dzieci bliżej historii" Program 1 Polskiego Radia zaprosił słuchaczy na opowieść o jednym z największych bohaterów dwudziestowiecznej Polski: rotmistrzu Witoldzie Pileckim. 
Kadr z nagrania słuchowiska Bohater niezwykły
Kadr z nagrania słuchowiska "Bohater niezwykły"Foto: Teresa Skoczylas

czytaj więcej
pap witold pilecki 663.jpg
Witold Pilecki. Serwis specjalny

Ania, Maciek i Rafał biorą udział w szkolnym konkursie historycznym "Bohater niezwykły". Wiedzą, że encyklopedyczne fakty o rotmistrzu Pileckim to za mało, proszą o pomoc znajomego antykwariusza, który nie tylko przybliża im biografię Rotmistrza, ale niejako otwiera przed nimi drzwi do niedostępnego dotąd dla nich świata trudnych wyborów, walki, wielkich poświęceń i wielkiego serca, ale i śmierci i okrucieństwa. Świata, w którym wbrew śmierci w ludziach rodzi się wielka chęć życia. 


Posłuchaj
22:04 _PR1_AAC 2020_06_28-18-10-11.mp3 Słuchowisko "Bohater niezwykły" (Jedynka)

 

W słuchowisku historycznym "Bohater niezwykły" autorstwa Andrzeja Sowy oraz Jakuba Domoradzkiego w reżyserii Waldemara Modestowicza występują: Mariusz Bonaszewski, Katarzyna Dąbrowska, Kuba Jóźwik, Kasia Mogielnicka, Janek Pisera i Wojciech Żołądkowicz. Realizacja dźwięku: Maciej Kubera. Opracowanie muzyczne: Renata Baszun.

Słuchowisko, które wyemitowaliśmy w niedzielę (28.06) po godz. 18.00 powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

Czytaj więcej
dziecko radio 1200.jpg
"Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki

***

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Dorastał w domu pełnym patriotyzmu i dumy narodowej, nie dziwi zatem, że już jako nastolatek walczył z bronią w ręku podczas I Wojny Światowej. Jego niespotykana odwaga, zapał i poczucie obowiązku wobec ojczyzny dały swój najpełniejszy wyraz w czasie II Wojny Światowej, gdy dobrowolnie udał się do obozu w Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. Po ucieczce z obozu brał udział w Powstaniu Warszawskim. Został zamordowany przez władze komunistyczne 25 maja 1948 r. Jest autorem wstrząsającego zapisu obozowego bestialstwa, tzw. "Raportów Pileckiego"

***

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska.

 W cyklu „Dzieci bliżej historii” podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane: 12 i 26 lipca, 2, 15 i 30 sierpnia, 13 i 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

kh

Czytaj także

Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
rozwiń zwiń