"Dzieci bliżej historii": "Bitwa tysiąca i jednego cudu" Jakuba Domoradzkiego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 14:12
Teatr Polskiego Radia zaprosił a kolejne słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii". Tym razem to opowieść o jednej z największych i najwspanialszych bitew w historii narodu polskiego - Bitwie Warszawskiej 1920.
18. rocznica Bitwy Warszawskiej - uroczystości Święta Żołnierza w Wejherowie
18. rocznica Bitwy Warszawskiej - uroczystości Święta Żołnierza w WejherowieFoto: NAC

Polskie Radio Bitwa Warszawska1200x660.jpg
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

"Bitwa tysiąca i jednego cudu" Jakuba Domoradzkiego to nie tylko opis tamtych wiekopomnych wydarzeń, ale to także hołd złożony tym wszystkim, którzy równe sto lat temu wywalczyli wolność dla milionów Polaków.


Posłuchaj
17:54 PR1_MPLS 2020_08_15-19-31-32.mp3 "Bitwa tysiąca i jednego cudu" Jakuba Domoradzkiego (Słuchowisko w radiowej Jedynce)

 

Słuchowisko przenosi nas do tamtego gorącego i pamiętnego sierpnia 1920 r. Na przedpolach Warszawy trwa zaciekła bitwa, a w niewielkim dworku na południe od naszej stolicy, pewna rodzina modli się o zwycięstwo i szybki powrót do domu ich męża i ojca. Nagle do ich drzwi puka zabłąkany porucznik polskiej armii, który prosi zebranych o pomoc. Oficer ten przynosi im nie tylko najnowsze wiadomości z frontu, ale i daje coś znacznie ważniejszego: nadzieję.

***

Słuchowisko (które wyemitowaliśmy w sobotę 15.08 o godz. 19.30) powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane: 30 sierpnia, 13 i 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

DS

Czytaj także

"Bohater niezwykły". Słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 07:00
Tym razem w ramach cyklu "Dzieci bliżej historii" Program 1 Polskiego Radia zaprosił słuchaczy na opowieść o jednym z największych bohaterów dwudziestowiecznej Polski: rotmistrzu Witoldzie Pileckim. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niedźwiadek". Słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 08:26
Tym razem w ramach cyklu "Dzieci bliżej historii" Program 1 Polskiego Radia zaprosił słuchaczy na opowieść o ostatnim dowódcy Armii Krajowej, gen. Leopoldzie Okulickim, ps. Niedźwiadek.
rozwiń zwiń