"Dzieci bliżej historii": "Dziadek i niedźwiadek" Łukasza Wierzbickiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 13:50
W niedzielę (23 sierpnia) zaprosiliśmy najmłodszych słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Dziadek i niedźwiadek" autorstwa Łukasza Wierzbickiego, w adaptacji Aleksandry Głogowskiej.
Nagranie słuchowiska Dziadek i niedźwiadek
Nagranie słuchowiska "Dziadek i niedźwiadek" Foto: Polskie Radio

Posłuchaj
25:39 PR1_MPLS 2020_08_23-18-09-43.mp3 "Dziadek i niedźwiadek" Łukasza Wierzbickiego (Słuchowisko w radiowej Jedynce)

 

Bohaterem jest Niedźwiedź Wojtek, czworonożny przyjaciel żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał również udział w bitwie pod Monte Cassino, gdzie pomagał nosić żołnierzom skrzynie z amunicją.

W 1941 roku generał Władysław Anders rozpoczął formowanie Armii Polskiej na Wschodzie, która wraz z Aliantami miała wyzwalać ziemie okupowane przez Niemców. Na mocy układu Sikorski -Majski z sowieckich więzień zwalniano polskich żołnierzy i więźniów politycznych, którzy mieli stworzyć Armię Polską.

Z powodu złych warunków do życia, brakowało żywności, lekarstw i ubrań, w 1942 roku część z Armii została ewakuowana do Iranu. W czasie  wędrówki z ZSRR do Egiptu żołnierze 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii spotkali na drodze młodego Irańczyka, któremu towarzyszył niespełna roczny syryjski niedźwiedź brunatny.

Żołnierze zaopiekowali się misiem, odkarmili i wychowali. Niedźwiedź rósł i stał się nieodłącznym towarzyszem 2. Korpusu Polskiego. W dorosłym wieku ważył ponad 200 kilogramów; nie był jednak agresywny i uwielbiał towarzystwo ludzi. Ćwiczył z żołnierzami zapasy, spał z żołnierzami w namiocie, jadł z nimi posiłki i był nieodłącznym kompanem ich wypraw. Niedźwiedź został wpisany do kompanii w stopniu szeregowego, później oficjalnie awansowano go do stopnia kaprala.

Po wojnie przeniesiono Polaków do Szkocji, gdzie rozformowano wojsko. Niedźwiedź Wojtek trafił do Edynburskiego ZOO gdzie aż do śmierci w 1963 roku był odwiedzany przez swoich wojennych towarzyszy. Polscy żołnierze niejednokrotni wchodzili do klatki z Wojtkiem bawiąc się z nim i ćwicząc zapasy.

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia jest adaptacją książki „Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego

***

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Łukasz Wierzbicki "Dziadek i niedźwiadek" 

Adaptacja: Aleksandra Głogowska

Reżyseria: Aleksandra Głogowska 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

 

Obsada:

Antonina Żbikowska, Wiesław Komasa, Marcin Troński, Marcin Przybylski, Zbigniew Konopka, Andrzej Ferenc, Joanna Pach-Żbikowska, Tadeusz Deszkiewicz,  Kamil Pruban, Jan Przybylski, Jerzy Przybylski

oraz gościnnie Andrzej Grzegorz Kruszewicz - dyrektor Warszawskiego ZOO

 

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

Czytaj także

"Dzieci bliżej historii": "Bitwa tysiąca i jednego cudu" Jakuba Domoradzkiego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 14:12
Teatr Polskiego Radia zaprosił a kolejne słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii". Tym razem to opowieść o jednej z największych i najwspanialszych bitew w historii narodu polskiego - Bitwie Warszawskiej 1920.
rozwiń zwiń