"Autobiografia" - słuchowisko na podstawie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 10:18
W sobotę (5 września) zaprosiliśmy słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia na "Autobiografię" - słuchowisko poetyckie poświęcone twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły. Wiersze czytają: Krzysztof Banaszyk, Krzysztof Szczepaniak, Marcin Kwaśny i Marcin Przybylski.
Krzysztof Szczepaniak czyta poezję Baczyńskiego  Foto: Marta Rebzda
Krzysztof Szczepaniak czyta poezję Baczyńskiego Foto: Marta RebzdaFoto: Marta Rebzda

Posłuchaj
45:19 PR1_MPLS 2020_09_05-21-05-35.mp3 "Autobiografia" - słuchowisko w radiowej Jedynce

 

czytaj więcej
baczyński wiki 1200.jpg
Krzysztof Kamil-Baczyński. Serwis specjalny

Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas (ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów. W czasie okupacji związany z pismem "Płomienie"oraz miesięcznikiem"Droga". Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu "Parasol" Armii Krajowej.

Jego poezja wyraża emocje i los generacji Kolumbów Pisał wiersze katastroficzne, chciał zmierzyć się ze swoją epoką, opisać czas wojny, która w jego wierszach ukazana jest jako ogromna siła, niszcząca dawne systemy wartości i wprowadzająca nowe, okrutne prawa.

22 stycznia minęło 99 lat od dnia urodzin poety, którego wybitna twórczość,   spleciona z tragicznym życiorysem, dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.

***

Krzysztof Kamil Baczyński "Autobiografia"

Adaptacja: Janusz Kukuła

Reżyseria: Janusz Kukuła 

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Salaber

Wiersze czytają:

Krzysztof Banaszyk, Krzysztof Szczepaniak, Marcin Kwaśny, Marcin Przybylski

 


Czytaj także

"Strach trawi sumienie powoli" - premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 13:40
Zbrodni katyńskiej z 1940 roku i katastrofy smoleńskiej z roku 2010 nie da się w polskiej historii oddzielić. Bo choć zdarzenia te dzieli siedemdziesiąt lat, to przecież widać tu naturalną ciągłość, a pamięć o ofiarach obu tych zdarzeń będzie, bez wątpienia, trwała w Polakach przez następne pokolenia.
rozwiń zwiń