"Dzieci bliżej historii": "Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch światów". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 08:15
Tym razem w ramach cyklu "Dzieci bliżej historii" Program 1 Polskiego Radia zaprosił słuchaczy na słuchowisko "Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch światów" autorstwa Michała Wdowiaka.
Nagranie słuchowiska Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch światów
Nagranie słuchowiska "Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch światów"Foto: Joanna Pach - Żbikowska

Posłuchaj
23:28 PR1_MPLS 2020_09_13-18-09-24.mp3 "Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch światów" (Słuchowisko w radiowej Jedynce)

 

Tadeusz Kościuszko - człowiek wielu talentów i wielkiej odwagi, walczący o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych, jednym słowem: bohater… No cóż, niekoniecznie dla Janka, którego pasją są gry komputerowe, a na historii woli odsypiać nocne granie.

Chłopiec za karę dostaje zadanie przygotowania prezentacji o generale Tadeuszu Kościuszce, patronie jego szkoły. Gdy na przerwie w rozmowie z przyjaciółmi, Frankiem i Sarą, rozżalony Janek nazywa Kościuszkę nudziarzem, szybko się okazuje, że ten znienawidzony przez niego "typ" z portretu na szkolnym korytarzu ma na swój temat zupełnie inne zdanie i postanawia udowodnić Jankowi, że ten się myli. Ta długa przerwa z pewnością będzie zupełnie inna niż wszystkie…

Czy portret może mówić?
Czy na szkolnej przerwie da się zwiedzić świat?
Co wspólnego ma ulubiona gra Janka z wykształceniem Kościuszki?
I czy nauka historii może być fajna?

***

Michał Wdowiak "Tadeusz Kościuszko-bohater dwóch światów”

Reżyseria: Michał Wdowiak

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Skotnicki

Obsada: Krzysztof Tymiński, Paweł Szymański, Antonina Żbikowska, Joanna Pach-Żbikowska, Paweł Krucz, Leon Charewicz

Słuchowisko (które wyemitowaliśmy w niedzielę 13.09 po godz. 18.00) powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

Czytaj więcej
dziecko radio 1200.jpg
"Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki

***

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska.

 W cyklu „Dzieci bliżej historii” podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane: 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

kh

Czytaj także

Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
rozwiń zwiń