Słuchowisko w radiowej Jedynce: "Wilk" na podstawie powieści Marka Hłaski. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 07:22
"Wilk" - debiutancka powieść Marka Hłaski, choć odnaleziona wiele lat po jego śmierci. Premierowe słuchowisko w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej - słuchacze Programu 1 Polskiego Radia mogli usłyszeć w miniony, niedzielny wieczór. Wśród wykonawców: Charewicz, Opania i Bluszcz - POSŁUCHAJ
Kadr z nagrania słuchowiska Wilk
Kadr z nagrania słuchowiska "Wilk"Foto: Aleksandra Głogowska

Posłuchaj
48:31 PR1_MPLS 2020_09_20-21-05-56.mp3 Posłuchaj słuchowiska "Wilk" (Jedynka)

 

"Wilk", choć był debiutem literackim Marka Hłaski, na publikację musiał czekać ponad sześćdziesiąt lat. Zaginiona powieść Hłaski została odnaleziona dopiero w 2015 roku. Na trzy maszynopisy we wrocławskim Ossolineum natknął się Radosław Młynarczyk, pracując nad swoją pracą dyplomową z polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. W 2015 roku "Wilka" wydało wydawnictwo ISKRY.

Młodociany bohater "Wilka", Rysiek Lewandowski, marzy o lepszym życiu, niż mają jego rodzice i sąsiedzi. Życie na Marymoncie, w dwudziestoleciu międzywojennym, w dzielnicy biedoty, ludzi wykluczonych i bezrobotnych, którzy nie mając szans na znalezienie pracy, wchodzą na drogę przestępczą, nie jest marzeniem dorastającego chłopaka. Młody człowiek, zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, marzy, aby być jak Ken Maynard, szlachetny kowboj walczący z niesprawiedliwością, w ten sposób Rysiek chce zmienić otaczające go realia.  Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, czym to „lepsze życie” ma być i gdzie je znaleźć.

"Wilk" to też kronikarski zapis rozbudowującej się Warszawy, w powieści Hłaski pojawiają się opisy konkretnych ulic, niektóre z nich nie istnieją już na mapie miasta, co czyni z książki ciekawy materiał dla varsavianistów. Wąskie, nieutwardzone ulice tworzące górzysty labirynt bez wyjścia, koślawe, grożące zawaleniem domy, bezpańskie psy, ogromne szczury - to wszystko tworzy krajobraz najbliższej okolicy Ryśka Lewandowskiego.

W słuchowisku wykorzystano fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu "Zbieg" autorstwa Włodzimierza Kotońskiego.

Marek Hłasko "Wilk"

Adaptacja: Aleksandra Głogowska

Reżyseria: Aleksandra Głogowska 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Aleksandra Głogowska

Obsada:

Krzysztof Szczepaniak, Marian Opania, Przemysław Bluszcz, Leon Charewicz, Andrzej Ferenc, Zbigniew Konopka, Elżbieta Nagel, Zuzanna Saporznikow, Miłosz Konkel, Aleksander Sosiński, Aleksander Kaźmierczak, Konrad Szymański

 


 

 

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Marek Hłasko

Czytaj także

Słuchowisko w radiowej Jedynce: "Czwarty rozbiór". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 08:15
W sobotę (19 września) o godzinie 21:00 Program 1 Polskiego Radia zaprosił słuchaczy na premierowe słuchowisko Andrzeja Zakrzewskiego pt. "Czwarty rozbiór" w reżyserii Janusza Kukuły.
rozwiń zwiń