"Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920" - zapraszamy na słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 06:00
Słuchowisko "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920" powstało w Teatrze Polskiego Radia na kanwie tekstu Agnieszki Sławińskiej, nagrodzonego drugą nagrodą w konkursie ogłoszonym przez Polskie Radio z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Marcin Troński
Marcin TrońskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
50:08 2020_09_26 PR1_21_06_42_Słuchowisko.mp3 "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920" (Słuchowisko w radiowej Jedynce)

 

Historia w nim opisana jest próbą przełożenia wpływu wielkiego wydarzenia na losy współcześnie żyjących Polaków. Ich losy, działania i udział w wielkiej historii ściśle się splatają.

bitwa warszawska free rekonstrukcja 1200.jpg
Bitwa Warszawska w Polskim Radiu. Konkurs na słuchowisko rozstrzygnięty

Ci, którzy przeżyli, starają się budować na zgliszczach nowe zręby państwa polskiego, ale przede wszystkim z optymizmem patrzą w przyszłość, starając się zabezpieczyć byt swoich rodzin. Przez pryzmat losów jednej rodziny spoglądamy na losy całego kraju. Istotną sprawą jest ocena sukcesu w zwycięskiej bitwie nie tylko wojska polskiego, ale i cywilów, mężczyzn-ochotników, kobiet, a nawet dzieci.

Wspaniała aura cudownego objawienia się Matki Boskiej w dniu Jej święta - Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny opromienia to niezwykłe wydarzenie, jakim był tryumf wojska polskiego nad niezwyciężoną dotąd bolszewicką nawałą, pozwala przypomnieć niezwykłe historyczne postaci, jakimi byli Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Józef Haller czy ksiądz Ignacy Skorupka.

Agnieszka Sławińska "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920"

Reżyser: Dobrosława Bałazy, reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska, opr. muz.: Marian Szałkowski

Obsada: Marta Kurzak, Justyna Bojczuk, Robert Czebotar, Mirosław Wieprzewski, Jan Kulczycki, Jan Pęczek, Piotr Bajor, Leszek Zduń, Marcin Troński, Damian Kulec, Józef Pawłowski

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak