Zabieramy najmłodszych słuchaczy w przeszłość. Posłuchaj "Żmijowej korony"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 06:08
W niedzielę (27.09) po godz. 18.00 Program 1 Polskiego Radia zaprosił na słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" zatytułowane "Żmijowa korona" Tomasza Zacharewicza.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tatiana Bobkova

Posłuchaj
24:11 PR1_MPLS 2020_09_27-18-08-53.mp3 "Żmijowa korona". Słuchowisko w radiowej Jedynce

 

Nasza historia nie zaczyna się panowaniem Mieszka I. Ma znacznie głębsze korzenie, o których nie za często czytamy, słyszymy i rozmawiamy. Dlatego zabieramy Słuchaczy w przeszłość, kiedy nie było jeszcze królestw, a ziemie nad Wisłą i Odrą zamieszkiwały plemienne wspólnoty.

czytaj więcej
Marzycielka.jpg
"Dzieci bliżej historii": "Marzycielka" o Marii Skłodowskiej-Curie

Bohaterowie słuchowiska "Żmijowa korona" są Ślężanami. Żyją w grodzie Ryczyn nad Odrą. Mamy IX wiek naszej ery. Z północy rozpoczynają się podboje, a Ślężanie zaczynają odczuwać zagrożenie.

Dwójka nastoletnich chłopców, jeszcze przed postrzyżynami, postanawia zasłużyć na miano wojowników. Chcą sprawdzić, czy mit o Żmiju strzegącym wrót to Nawii jest prawdziwy. Chłopcy pragną zdobyć magiczną moc, tak potrzebną mieszkańcom ich rodzinnego grodziska. Wyruszają więc w podróż, która ma ich zabrać w zaświaty. Wierzą, że nie tylko uda im się dotrzeć poza granicę śmierci, ale również powrócić.

Słuchowisko jest literacką interpretacją mitologii słowiańskiej, osadzonej w czasach, kiedy polska państwowość jeszcze nie istniała. Całość wzbogacona została o piękne wykonanie Chóru Akademickiego Politechniki Opolskiej, pod kierunkiem Ludmiły Wocial-Zawadzkiej. W słuchowisku wykorzystano pieśń "Sobótecka opolska" Jana Krutula na podstawie melodii ludowych.

***

Tomasz Zacharewicz "Żmijowa korona"

Tekst i reżyseria - Tomasz Zacharewicz.

Muzyka - Ludmiła Wocial-Zawadzka, realizacja nagrań chóru - Radosław Wocial, wykonanie - Chór Akademicki Politechniki Opolskiej, realizacja akustyczna - Maciej Kubera.

Występują: Bojan - Janek Pisera, Radomił - Janek Szydłowski, Weles - Andrzej Mastalerz, Żmij - Zbigniew Konopka, Utopiec - Mirosław Wieprzewski.

***

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska.

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową.

kk/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
rozwiń zwiń