"Dzieci bliżej historii". Premiera słuchowiska "Bona". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 06:30
Program 1 Polskiego Radia - w ramach cyklu "Dzieci bliżej historii" - zaprasza Słuchaczy na premierowe słuchowisko Tomasza Kaczorowskiego "Bona" w reżyserii Marii Marcinkiewicz-Górnej. 
Paulina Holtz
Paulina HoltzFoto: PAP/Stach Leszczyński

czytaj więcej
dzieci 1200.jpg
Zabieramy najmłodszych słuchaczy w przeszłość. Posłuchaj "Żmijowej korony"

Posłuchaj
20:51 2020_10_11 PR1_18_09_59_Jedynka_dzieciom.mp3 Słuchowisko Tomasza Kaczorowskiego "Bona" w reżyserii Marii Marcinkiewicz-Górnej (Jedynka)

 

"Bona" to fantazja o polskiej królowej, którą kojarzymy wyłącznie z tego, że przyniosła do Polski renesans w architekturze i włoszczyznę na stoły. Tymczasem żona Zygmunta Starego była jedną z nielicznych dalekowzrocznych polityczek, które pracowały na potęgę Królestwa Polskiego na przekór szlachcie, magnaterii i podkupionych przez Habsburgów królewskich doradców. Szczególnie dbała o interesy dynastii Jagiellonów w Europie, polskie lasy i wychowanie królewicza Zygmunta Augusta.

- Bona wraz ze swoim dworem i synem udaje się do Puszczy Niepołomickiej, w której nieopodal królewskiego zamku urządza przyszłemu królowi zabawę w "leśną audiencję". Podczas niej dwórki wchodzą w role zagranicznych dyplomatów (habsburskiego posłańca, wielkiego mistrza zakonnego i interesownego szlachcica) i sprawdzają wrażliwość Zygmunta Augusta na losy Polski i Litwy. Jak poradzi sobie siedmioletni królewicz pośród dworskich intryg i czy królowa Bona przygotuje go do bycia odpowiedzialnym władcą? Na te odpowiedzi młodzi - mam nadzieję, że nie tylko - znajdą odpowiedź w naszym słuchowisku - mówi Tomasz Kaczorowski, autor tekstu.  

Reżyseria: Maria Marcinkiewicz-Górna; realizator: Paweł Szaliński; opr. muz. Maria Marcinkiewicz-Górna.

Obsada: Paulina Holtz, Piotr Grabowski, Janusz Rafał Nowicki, Paweł Szymański, Anna Wodzyńska, Izabela Markiewicz, Justyna Kowalska. 

 ***

Słuchowisko powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

Czytaj więcej
dziecko radio 1200.jpg
"Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska.

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

- Kto inny niż twórcy Polskiego Radia, osoby posiadające tak wielkie doświadczenie, mogą konwertować tematy trudne i kod językowy dostosowany do tych tematów w sposób zrozumiały przez dzieci. To wymaga profesjonalizmu oraz poczucia misji, wagi, nieprzypadkowości i przeanalizowania wszystkich czynników, złożenia pewnej całości, którą nazywamy słuchowiskiem. Mamy świadomość, że jest to coś niezmiernie trudnego i właśnie dlatego kooperujemy z Polskim Radiem, wiedząc, że ta kooperacja przyniesie oczekiwane rezultaty - mówi dr Marcin Zarzecki Prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

***

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane: 25 października; 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 roku.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

Mat. promocyjne/Teatr Polskiego Radia/kh/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
rozwiń zwiń