Michał Andruk "Dziennik wojenny" - zapraszamy do wysłuchania słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 06:00
Bohaterem jest rotmistrz Białobłocki, wojskowy i poeta, prowadzący tytułowy "Dziennik wojenny". "Moje miejsce to siodło i sakwy. Wiatr i jazda w ulewie. Uwielbiam czuć na sobie działanie żywiołów. Ta wędrówka, ta włóczęga. Po części i przygody. Czasami łapię się  na tym, że to droga jest celem. I dobrze mi z tym" - mówi o sobie.
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

W taką drogę, za linię frontu, na zachód od Radzymina, rotmistrz Białobłocki zabiera redaktora "Gońca Poznańskiego", Hieronima Wolnego. Tam po raz pierwszy dziennikarz sięga po lekturę rotmistrzowskiego dziennika.

Po powrocie do redakcji pisze reportaż z pola bitwy, który wpisuje się w zwycięstwo pod Radzyminem i zwycięską kontrofensywę przeciwko bolszewickiej Rosji, i w rezultacie powoduje wyczerpanie nakładu gazety. Redaktor naczelny gratuluje mu sukcesu.

Tego samego dnia pocztą nadchodzi przesyłka od rotmistrza Białobłockiego, który pisze: "Panie redaktorze, jeśli czyta pan ten list, to znaczy tylko, że… niestety powrotu nie ma". Paczka oprócz listu zawiera również dziennik wojenny.

Słuchowisko powstało w na podstawie scenariusza Michała Andruka, nagrodzonego trzecią nagrodą w konkursie ogłoszonym przez Polskie Radio z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Adaptacja: Marta Rebzda, reżyseria: Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna: Maciej Kubera, opr. muz. Renata Baszun.

Posłuchaj
45:43 2020_10_18 PR1_21_07_43_Słuchowisko_w_Jedynce.mp3 Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska Michała Andruka pt. "Dziennik wojenny" (Słuchowisko w Jedynce)


ag/kk

Czytaj także

Brytyjski tygodnik o Bitwie Warszawskiej: uratowała miliony przed komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 13:14
"Niewiele konfliktów jest tak niedocenionych jak wojna polsko-sowiecka, która zakończyła się sto lat temu we wtorek. Ledwo co jest ona odnotowywana w świadomości zachodnioeuropejskiej. Rosjanie chętnie o niej zapominają. Nawet w Polsce podręczniki z czasów komunizmu ją umniejszały" – napisał na łamach brytyjskiej gazety "Sunday Telegraph" publicysta Daniel Hannan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finał akcji "Moje Archiwum". Prezes PFN: za każdym z tych zdjęć kryła się jakaś opowieść

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 13:18
Wraz z końcem wakacji zakończył się nasz konkurs na najciekawsze pamiątki. Tematem przewodnim była wojna polsko-bolszewicka. - Za każdym z tych archiwaliów, zdjęć, kryła się jakaś opowieść. Nie było w nich żadnej wiedzy faktograficznej na temat konkretnych wydarzeń historycznych, tylko rodzinna biografia, opowieść o konkretnym człowieku - mówił w "Czterech porach roku" Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, członek kapituły oceniającej nadesłane fotografie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureatka konkursu "Moje archiwum": chciałam ocalić pamięć o wujku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 13:12
Anna Domagała to laureatka konkursu "Moje archiwum" na pamiątki związane z 1920 rokiem. Przesłała fotografie i fragmenty pamiętnika swego wuja Ignacego Ochędzana, który na ochotnika zaciągnął się do wojska i skrupulatnie, dzień po dniu, spisywał frontowe wydarzenia. Jego historię jury uznało za niezwykłą i wzruszającą, a pamiętnik za wyjątkowe materiały.
rozwiń zwiń