"Dzieci bliżej historii". Słuchowisko "Ułańska jesień" - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 20:00
Program 1 Polskiego Radia - w ramach cyklu "Dzieci bliżej historii" - zaprasza Słuchaczy do wysłuchania premierowego słuchowiska Jakuba Domoradzkiego pt. "Ułańska jesień". Bohaterem słuchowiska jest gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski - jedna z najbarwniejszych postaci w historii Polski. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock.com

Słuchowisko opowiada o nastoletnim Łukaszu, który przygotowuje się na bal przebierańców o tematyce historycznej. Chcąc pokazać się jako osoba kreatywna i nieszablonowa, jednocześnie pragnąc zrobić dobre wrażenie na swojej koleżance Wiktorii, postanawia przebrać się za gen. Wieniawę-Długoszowskiego. Pomagają mu w tym mama i dziadek.

Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski (1881-1942) był wybitnym wojskowym, politykiem, artystą i dyplomatą. Był nie tylko osobistym adiutantem marszałka Piłsudskiego, ambasadorem RP we Włoszech i następcą prezydenta Mościckiego na najwyższym urzędzie w państwie, ale przede wszystkim człowiekiem wielkiego honoru, klasy i elegancji. Do dzisiaj pozostaje też skarbnicą niekończących się anegdot, żartów i legend.


Posłuchaj
21:35 2020_10_25 PR1_18_12_08_Słuchowisko_w_Jedynce.mp3 Słuchowisko "Ułańska jesień" - posłuchaj!

 

***

Słuchowisko powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

Czytaj więcej
dziecko radio 1200.jpg
"Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska.

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

- Kto inny niż twórcy Polskiego Radia, osoby posiadające tak wielkie doświadczenie, mogą konwertować tematy trudne i kod językowy dostosowany do tych tematów w sposób zrozumiały przez dzieci. To wymaga profesjonalizmu oraz poczucia misji, wagi, nieprzypadkowości i przeanalizowania wszystkich czynników, złożenia pewnej całości, którą nazywamy słuchowiskiem. Mamy świadomość, że jest to coś niezmiernie trudnego i właśnie dlatego kooperujemy z Polskim Radiem, wiedząc, że ta kooperacja przyniesie oczekiwane rezultaty - mówi dr Marcin Zarzecki Prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

***

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane: 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 roku.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

Mat. promocyjne/Teatr Polskiego Radia/kh/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
rozwiń zwiń