Słuchowisko poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:56
W niedzielę (1 listopada) o godzinie 21.00 zaprosiliśmy słuchaczy na premierowe słuchowisko Tomasza Lerskiego pt. "Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem..." w reżyserii Dobrosławy Bałazy.
Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan WyszyńskiFoto: PAP/Eugeniusz Wołoszczuk

czytaj więcej
Stefan Wyszyński.jpg
Prymas Tysiąclecia - serwis specjalny

Posłuchaj
39:19 PR1_MPLS 2020_11_01-21-06-08.mp3 "Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem...". Posłuchaj słuchowiska

Słuchowisko autorstwa Tomasza Lerskiego pod tytułem: "Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem..." - poświęcone będzie osobie Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego, jednego z największych pasterzy kościoła katolickiego w Polsce, męża stanu, obrońcy praw człowieka, kawalera orderu Orła Białego, więźnia czasów stalinizmu, nie bez przyczyny nazywanego Prymasem Tysiąclecia.

To o nim w dniu swego wyboru na papieża powiedział Jan Paweł II: "Nie byłoby dziś na stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który pełen bojaźni Bożej, ale i ufności, rozpoczyna właśnie nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem! Gdyby nie było Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego okresu dziejów Kościoła w ojczyźnie naszej, który jest związany z Twoim Biskupim i Prymasowskim posługiwaniem. Dziękuję Tobie za to wielkie dobro, dla mnie, i dla Polski, umiłowany księże Prymasie!...".

W roku 2016 komisja teologiczna w Rzymie uznała jednomyślnie heroiczność cnót prymasa Wyszyńskiego, a dekret w tej sprawie podpisał papież Franciszek. Obecnie proces beatyfikacyjny jest już zakończony, Stefan Kardynał Wyszyński będzie ogłoszony świętym w nieodległej przyszłości.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania słuchowiska o człowieku, któremu każdy z nas zawdzięcza tak wiele.


Tomasz Lerski "Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem..."

Reżyseria: Dobrosława Bałazy 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Olgierd Łukaszewicz, Julia Kołakowska, Mirosław Wieprzewski, Piotr Bajor, Robert Czebotar, Leszek Zduń


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wierzę gorąco, że doczekamy tego dnia". Kard. Nycz o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 14:13
Kardynał Kazimierz Nycz podczas Święta Dziękczynienia wyraził nadzieję na rychłą beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość miała się odbyć dziś na pl. Piłsudskiego w Warszawie, jednak ze względu na pandemię koronawirusa została przesunięta na nieokreślony termin.
rozwiń zwiń