Słuchowisko poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:56
W niedzielę (1 listopada) o godzinie 21.00 zaprosiliśmy słuchaczy na premierowe słuchowisko Tomasza Lerskiego pt. "Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem..." w reżyserii Dobrosławy Bałazy.
Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan WyszyńskiFoto: PAP/Eugeniusz Wołoszczuk

czytaj więcej
Stefan Wyszyński.jpg
Prymas Tysiąclecia - serwis specjalny

Posłuchaj
39:19 PR1_MPLS 2020_11_01-21-06-08.mp3 "Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem...". Posłuchaj słuchowiska

Słuchowisko autorstwa Tomasza Lerskiego pod tytułem: "Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem..." - poświęcone będzie osobie Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego, jednego z największych pasterzy kościoła katolickiego w Polsce, męża stanu, obrońcy praw człowieka, kawalera orderu Orła Białego, więźnia czasów stalinizmu, nie bez przyczyny nazywanego Prymasem Tysiąclecia.

To o nim w dniu swego wyboru na papieża powiedział Jan Paweł II: "Nie byłoby dziś na stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który pełen bojaźni Bożej, ale i ufności, rozpoczyna właśnie nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem! Gdyby nie było Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego okresu dziejów Kościoła w ojczyźnie naszej, który jest związany z Twoim Biskupim i Prymasowskim posługiwaniem. Dziękuję Tobie za to wielkie dobro, dla mnie, i dla Polski, umiłowany księże Prymasie!...".

W roku 2016 komisja teologiczna w Rzymie uznała jednomyślnie heroiczność cnót prymasa Wyszyńskiego, a dekret w tej sprawie podpisał papież Franciszek. Obecnie proces beatyfikacyjny jest już zakończony, Stefan Kardynał Wyszyński będzie ogłoszony świętym w nieodległej przyszłości.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania słuchowiska o człowieku, któremu każdy z nas zawdzięcza tak wiele.


Tomasz Lerski "Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem..."

Reżyseria: Dobrosława Bałazy 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Olgierd Łukaszewicz, Julia Kołakowska, Mirosław Wieprzewski, Piotr Bajor, Robert Czebotar, Leszek Zduń


Czytaj także

"Wierzę gorąco, że doczekamy tego dnia". Kard. Nycz o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 14:13
Kardynał Kazimierz Nycz podczas Święta Dziękczynienia wyraził nadzieję na rychłą beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość miała się odbyć dziś na pl. Piłsudskiego w Warszawie, jednak ze względu na pandemię koronawirusa została przesunięta na nieokreślony termin.
rozwiń zwiń