"Z głową w chmurach, czyli opowieść o Jadwidze Piłsudskiej". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 19:53
W środę (11 listopada) o godzinie 19:30 zaprosiliśmy do Programu 1 Polskiego Radia na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Z głową w chmurach, czyli opowieść o Jadwidze Piłsudskiej" autorstwa Anny Skuratowicz.
Warszawa, po 1926 r. Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą Szczerbińską i córkami Wandą (P) i Jadwigą (L) w Belwederze
Warszawa, po 1926 r. Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą Szczerbińską i córkami Wandą (P) i Jadwigą (L) w BelwederzeFoto: PAP/Reprodukcja

Czytaj też
piłsudski józef nac 1200x660.jpg
Józef Piłsudski. Serwis specjalny

Wanda i Jadwiga Piłsudskie były najbardziej znanymi dziećmi II Rzeczypospolitej - były matkami chrzestnymi dwóch okrętów, portretował je Stanisław Ignacy Witkiewicz, a ich imiona znała cała Polska. Dzięki wysiłkom rodziców wiodły jednak normalne, szczęśliwe dzieciństwo, pełne beztroski i zabawy...

Posłuchaj
20:11 PR1_MPLS 2020_11_11-19-30-25.mp3 "Z głową w chmurach, czyli opowieść o Jadwidze Piłsudskiej" ("Dzieci bliżej historii"/Jedynka)

Słuchowisko "Z głową w chmurach, czyli opowieść o Jadwidze Piłsudskiej" autorstwa Anny Skuratowicz opowiada historię młodszej z sióstr, Jadwigi, której pasją było latanie. Jako niespełna siedemnastolatka Jadwiga ukończyła kurs szybowcowy, by kilka lat później, podczas II wojny światowej, stać się jedną z niewielu kobiet realizujących trudną i niebezpieczną służbę w ATA, czyli jednostce pomocniczej RAF-u.

Czytaj też:


Anna Skuratowicz "Z głową w chmurach, czyli opowieść o Jadwidze Piłsudskiej" 


Reżyseria: Anna Skuratowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Anna Skuratowicz


Obsada:

Babcia Jadwiga - Grażyna Barszczewska

Staś - Antoni Domin

Jagoda - Antonina Żbikowska oraz Justyna Kowalska

Mama - Joanna Pach-Żbikowska

Józef Piłsudski - Jerzy Schejbal

Kapitan Andrzej Jaraczewski - Krystian Modzelewski

Adiutant, Instruktor, Dowódca RAF-u - Jarosław Domin

oraz

Magdalena Dębicka, Justyna Ulaczyk, Teresa Ulaczyk, Paweł Drzewiecki, Paweł Koślik, Maciej Makowski, Dariusz Wnuk. 

Twórcy słuchowiska "Z głową w chmurach, czyli opowieść o Jadwidze Piłsudskiej", fot. Joanna Pach - Żbikowska Twórcy słuchowiska "Z głową w chmurach, czyli opowieść o Jadwidze Piłsudskiej", fot. Joanna Pach - Żbikowska

***

Słuchowisko (które wyemitowaliśmy w środę 11.11 o godz. 19.30) powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

Czytaj więcej
dziecko radio 1200.jpg
"Dzieci bliżej historii" - słuchowiska dla dzieci na antenie radiowej Jedynki

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska.

 W cyklu „Dzieci bliżej historii” podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

kh

Czytaj także

Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
rozwiń zwiń