"Dzieci bliżej historii" – Piotr Skotnicki "Prymas"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 18:00
"Prymas" to słuchowisko opowiadające o kilku epizodach z życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Śmiało mogłyby one posłużyć za kanwę filmu sensacyjnego. Internowania, obławy milicyjne, inwigilacja, a nawet aresztowanie… obrazu - oto z czym przyszło się zmierzyć prymasowi w konfrontacji z władzami komunistycznymi.
Twórcy słuchowiska Prymas
Twórcy słuchowiska "Prymas"Foto: Michał Wdowiak

grób nieznanego żołnierza free shutt 1200 .jpg
"Dzieci bliżej historii". Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Nieznany żołnierz"

O wszystkim dowiadujemy się z relacji babci Joanny, naocznego świadka niektórych wydarzeń. Zabiera ona swą wnuczkę w fascynującą podróż w przeszłość. Wehikułem czasu okazuje się… wagon warszawskiego metra.

Posłuchaj
21:12 2020_11_15 18_10_42_PR1_jedynka_dzieciom.mp3 Piotr Skotnicki "Prymas" (Dzieci bilżej historii/Jedynka)

Kardynał Stefan Wyszyński to jedna z tych postaci, które w najnowszej historii Polski odegrały ważną rolę. Nazywany "Prymasem Tysiąclecia" nie tylko ze względu na przypadającą w 1966 roku rocznicę Chrztu Polski, ale także z powodu swej niezłomności i odwagi. 

Czytaj także:

Piotr Skotnicki "Prymas"

Reżyseria: Piotr Skotnicki

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Piotr Skotnicki

Obsada:

Anna Seniuk, Wojciech Machnicki, Małgorzata Prochera, Tomasz Borkowski, Sławomir Pacek, Justyna Kowalska, Damian Kulec.

***

Słuchowisko powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

Czytaj więcej
dziecko radio 1200.jpg
"Dzieci bliżej historii" - słuchowiska dla dzieci na antenie radiowej Jedynki

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska.

 W cyklu „Dzieci bliżej historii” podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 roku.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

kh/kk

Czytaj także

Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
rozwiń zwiń