"Skarb" - słuchowisko noblistki Olgi Tokarczuk. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 06:45
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Olgi Tokarczuk pt. "Skarb" w adaptacji i reżyserii Julii Mark.
Kadr z nagrania słuchowiska Skarb Olgi Tokarczuk
Kadr z nagrania słuchowiska "Skarb" Olgi TokarczukFoto: Polskie Radio

radio słuchowisko 1200 free
Słuchowisko w Jedynce

Posłuchaj
43:01 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_12_20 PR1_21_07_19_słuchowisko.mp3 "Skarb" - słuchowisko noblistki Olgi Tokarczuk. Posłuchaj! (Słuchowisko w Jedynce)

 

Bohaterowie "Skarbu" Olgi Tokarczuk to marzyciele. Krysia słyszy w uchu głos wyjątkowego mężczyzny. Jej ojciec ciągle wierzy, że wreszcie odnajdzie poniemiecki skarb, który uczyni go bogaczem. Zaś Andrzej Mos liczy, że emigracja pozwoli mu odzyskać wolność.

"Najbardziej tragiczną i najbardziej wartą opisywania rzeczą w życiu ludzi jest banalny fakt, że nigdy się nie ma tego, co by się chciało. Nie jest się tam, gdzie chciało się być. Nie jest się tym kimś, kim by się pragnęło być" - mówi Olga Tokarczuk.

"Skarb" to również opowieść o miejscu. Nową Rudę zamieszkują nowi przybysze, przesiedleńcy, ale przyjeżdżają też dawni mieszkańcy. Poszukują oni pozostawionych skarbów, odtwarzają mapę zatartych ścieżek, wspominają świat, którego już nie ma.

Tokarczuk ma dla swoich bohaterów wiele czułości. Kreśli ciepłą, wzruszającą historię, o tym, jak piękna potrafi być naiwność.


Olga Tokarczuk "Skarb" 

Adaptacja: Julia Mark

Reżyseria: Julia Mark

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Julia Mark

Obsada: Magdalena Koleśnik, Lech Łotocki, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krzysztof Satała, Andrzej Mos, Marcin Przybylski, Andrzej Mastalerz, Edyta Januszewska. 

***

Słuchowisko Olgi Tokarczuk pt. "Skarb" wyemitowaliśmy w niedzielę (20 grudnia) po godz. 21.00.

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Olga Tokarczuk

Czytaj także

Jerzy Szczudlik "Lepsza". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 21:05
To kolejna sztuka pisana z myślą o aktorach, a w zasadzie aktorkach. Choć jednym z bohaterów jest mężczyzna, psychoterapeuta, Cezary, to dramat rozgrywa się pomiędzy dwiema aktorkami w zaawansowanym wieku. Starość dotyczy nas wszystkich, ale najbardziej chyba dotyka artystów, tych, którzy całe życie występowali na scenie, byli adorowani, podziwiani, i nagle ze sceny, wprost spod świateł jupiterów muszą zejść w smugę cienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko Krzysztofa Bizio "20, 40, 60, 80". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 07:13
Pomysł słuchowiska zasadza się na hipotetycznym spotkaniu czterech wcieleń tego samego człowieka - mężczyzny w wieku dwudziestu, czterdziestu, sześćdziesięciu i osiemdziesięciu lat. "Cztery różne wiekowo wcielenia tego samego człowieka",  oglądając kolejne zdjęcia ze swojego życia, ruszają w podróż w czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko w Jedynce: Marta Rebzda "Popsute". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 11:50
Historia Agnieszki jest pełna bólu i cierpienia. Od dziesiątego roku życia dziewczynkę gwałcił kuzyn. Działo się to za niemym przyzwoleniem jej matki. W wieku osiemnastu lat uciekła z domu w ramiona mężczyzny, który z czasem stał się jej oprawcą. Kilka lat temu pobił ją i zgwałcił. W zeszłym roku został uniewinniony. Jak opowiedzieć taką historię?
rozwiń zwiń