Martyna Quant "Małżeństwo doskonałe"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 21:05
"Małżeństwo doskonałe" to kameralna opowieść o nadzwyczajnym związku Stanisława Ignacego i Jadwigi Witkiewiczów. Od zaręczyn do wzajemnego zrozumienia, od niedoskonałych uczuć do nierozerwalnej więzi.
Nina i Witkacy na Brackiej
Nina i Witkacy na BrackiejFoto: Stefan Okołowicz
radio słuchowisko 1200 free
Słuchowiska w Programie 1

Witkacy obawiał się, że jego listy pisane do żony wpadną kiedyś w obce ręce i będzie skompromitowany. A żona wraz z nim. Na szczęście Jadwiga nie słuchała nakazów męża i nie chciała listów spalić. Dzięki niej właśnie, zamiast kompromitacji, Witkacy doczekał się pośmiertnego uznania.


Posłuchaj
45:21 Jedynka-09-01-2021-słuchowisko.mp3 Martyna Quant "Małżeństwo doskonałe" (Słuchowisko w Jedynce)

 

Jadwiga uratowała dla nas znacznie więcej niż witkacowski teatr życia codziennego. Listy Niny nie zachowały się. Wiemy jednak, że nie raz doprowadzały Stasia do szewskiej pasji. Trudno się dziwić. Wytrzymać z żoną idealną czasem nie sposób.

Zapraszamy w podróż do lat: 1923-1939. Do Zakopanego i do Warszawy. Aby posłuchać osobistych rozmów dwojga, którzy doskonale potrafili, lecz nie chcieli, bez siebie żyć.

W słuchowisku usłyszymy także prapremierowe wykonanie Sonaty fantastycznej oraz Jednego z tematów baliwernii, która pewno nigdy napisana nie będzie (op.13 w tempie maetoso) – jedynych zachowanych fragmentów kompozycji muzycznych Witkacego.

Martyna Quant "Małżeństwo doskonałe" 

Reżyseria: Martyna Quant

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Martyna Quant

Obsada: 

Mariusz Bonaszewski, Katarzyna Dąbrowska

Fortepian i aranżacje: Krzysztof Ratajski

Wiolonczela: Maciej Kubera 

***

Słuchowisko Martyny Quant "Małżeństwo doskonałe" zostało nadane w Programie 1 Polskiego Radia w sobotę, 9 stycznia 2021 r. po godz. 21.00. 

***